„Gazeta Wyborcza” przeprosiła za reklamę chwalącą władze Turcji za stłumienie próby zamachu stanu
W „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej” i „Dzienniku Gazecie Prawnej” w zeszły weekend ukazały się reklamy tureckiej ambasady w Polsce chwalące sytuację w Turcji po zdławieniu próby przewrotu podjętej przez opozycję w połowie lipca ub.r. - To był nasz błąd, przepraszamy Czytelników - przyznała w poniedziałek redakcja „Gazety Wyborczej”.
W identycznych reklamach zamieszczonych w weekendowych wydaniach „Gazety Wyborczej”, „Rzeczpospolitej” i „Dziennika Gazety Prawnej” ambasada turecka w Polsce stwierdziła, że „15 lipca 2016 w godzinach wieczornych naród turecki odniósł zwycięstwo nad próbą przewrotu i uratował demokrację”.
Dodano, że przewrót przygotowała i przeprowadziła grupa zwolenników Fethullaha Gülena, którego określono jako „fałszywego proroka”. - Od próby przewrotu Republika Turcji, dzięki silnemu politycznemu konsensusowi w sprawie oczyszczenia tureckich instytucji państwowych z pozostałości tej organizacji terrorystycznej, jest państwem stabilniejszym, bardziej niezłomnym i silniejszym - podkreślono.
Ponadto podziękowano Polsce za okazanie solidarności Turcji.
Niektórzy dziennikarze aktywni w social media dziwili się, że dzienniki zgodziły się na publikację takiego ogłoszenia. Przypomniano m.in., że według danych Reporterów bez Granic z końca ub.r. w Turcji w więzieniach przebywało ponad 100 dziennikarzy.
W „Rzeczpospolitej” przy reklamie zaznaczono, że redakcja nie odpowiada za jej treści.
Pisanie przez GW, Rz czy DGP o zamachu na sądownictwo i umieszczanie w tych samych numerach reklam za kasę Erdogana to żenada pic.twitter.com/kvUomHWjIl
— Patryk Słowik (@PatrykSlowik) 15 lipca 2017
W poniedziałkowym wydaniu „Gazety Wyborczej” zamieszczono wyjaśnienie, w którym redakcja przeprosiła za publikację reklamy ambasady Turcji. - To był nasz błąd, przepraszamy Czytelników - podkreślono.
- Przypominamy, że nasz stosunek do antydemokratycznego reżimu Erdogana wyrażamy w naszych tekstach i komentarzach. Solidaryzujemy się z prześladowanymi dziennikarzami w Turcji i wspieramy ich poprzez międzynarodowe organizacje broniące wolności prasy i mediów - dodała redakcja „GW”.
Dołącz do dyskusji: „Gazeta Wyborcza” przeprosiła za reklamę chwalącą władze Turcji za stłumienie próby zamachu stanu