„Wiadomości” i TVP Info oceniane jako dużo mniej rzetelne niż stacje i programy informacyjne Polsatu i TVN
„Wiadomości” za nierzetelne uznaje 50 proc. Polaków, a TVP Info - 43,2 proc. Za to ponad połowa respondentów pozytywnie ocenia wiarygodność „Wydarzeń” Polsatu, „Faktów” i TVN24, a tylko 11-12 proc. ma przeciwne zdanie o „Wydarzeniach” i Polsat News.
W sondażu IBRIS, którego wyniki podaje czwartkowa „Rzeczpospolita”, „Wiadomości” jako rzetelne oceniło tylko 29,1 proc. respondentów, a TVP Info - 29,7 proc. Przeciwne zdanie o tym programie ma 50 proc. pytanych osób, a o kanale - 43,2 proc.
Nieco lepiej wypada pod tym względem „Teleexpress”: pozytywnych ocen jest 36,8 proc., a negatywnych - 28,5 proc.
Za dużo bardziej rzetelne uznawane są sztandarowe programy i stacje informacyjne TVN oraz Polsatu. W przypadku „Wydarzeń” pozytywnych ocen jest 59,3 proc., a negatywnych tylko 11,4 proc., a w przypadku Polsat News - odpowiednio 45,7 i 12 proc.
„Fakty” są rzetelne dla 56,3 proc. Polaków, a TVN24 - dla 54,3 proc. Przeciwne zdanie o programie TVN ma 22,5 proc. osób, a o stacji - 18,3 proc.
Opinie o poszczególnych programach i kanałach w dużym stopniu zależą od preferencji politycznych widzów. „Wiadomości” za rzetelne uznają aż trzy czwarte zwolenników PiS, przy czym 15 proc. ma przeciwne zdanie (w przypadku TVP Info negatywnych opinii jest 8 proc.).
Natomiast wśród osób popierających Koalicję Obywatelską tylko 3 proc. jako wiarygodny ocenia serwis informacyjny TVP1, a o „Faktach” taką opinię ma aż 86 proc.
W przypadku „Wydarzeń” są dużo mniejsze różnice w rozkładzie pozytywnych i negatywnych ocen wśród zwolenników dwóch największych bloków politycznych. Natomiast aż 42 proc. osób nie ma opinii o rzetelności Polsat News, co wynika zapewne z faktu, że stacja ta notuje dużo niższą oglądalność od TVP Info i TVN24.
Sondaż przeprowadził IBRIS w dniach 25-26 stycznia metodą CATI na grupie tysiąca Polaków.
58 proc. Polaków za rezygnacją Jacka Kurskiego
Na wyniki „Wiadomości” i TVP Info mogło wpłynąć dużo krytycznych opinii o nich w drugiej połowie stycznia. W „Minęła 20” trzy dni przed finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pokazano animację satyryczną, która sugerowała, że pieniądze ze zbiórki zabiera na własne cele Hanna Gronkiewicz-Waltz, a w „Wiadomościach” w dniu śmierci Pawła Adamowicza jako przykłady mowy nienawiści podano tylko wypowiedzi polityków opozycji. Na oba materiały zgłoszono do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji po kilkadziesiąt skarg. W kolejnych znalazły się zarzuty, że w relacjach z uroczystości pogrzebowych Adamowicza w negatywnym kontekście pokazywano Donalda Tuska.
Po materiałach w dniu śmierci Adamowicza prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zaapelował o odwołanie Jacka Kurskiego z funkcji prezesa TVP. Taki wniosek skierował też Grzegorz Podżorny, członek Rady Mediów Narodowych z ramienia Kukiz ’15, ale przewodniczący RMN nie przyjął tego wniosku pod obrady. Z kolei władze Platformy Obywatelskiej zdecydowały, że wszyscy politycy tej partii nie będą przychodzić do programów TVP. Z pozostałych ugrupowań opozycyjnych do bojkotu przyłączyła się tylko partia Teraz.
W sondażu SW Research dla serwisu internetowego „Rzeczpospolitej” zapytano, czy Jacek Kurski powinien zrezygnować z pełnionej funkcji. Za opowiedziało się 57,9 proc. ankietowanych, przeciw - 15,3 proc., a pozostali nie potrafili wyrazić opinii.
Sondaż zrealizowano 29-30 stycznia na grupie 800 osób reprezentatywnej dla populacji Polski pod względem płci, wieku i miejsca zamieszkania.
Dołącz do dyskusji: „Wiadomości” i TVP Info oceniane jako dużo mniej rzetelne niż stacje i programy informacyjne Polsatu i TVN