Platforma Temu pod lupą UOKiK. Są sygnały ws. możliwych naruszeń
Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów napływają sygnały w sprawie możliwych naruszeń dyrektywy Omnibus przez chińską platformę Temu. Co najmniej jeden pochodzi od przedsiębiorstwa - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.
Przepisy unijnej dyrektyw Omnibus obowiązują w Polsce od stycznia ubiegłego roku. Nakładają na przedsiębiorców prowadzących handel stacjonarny i internetowy konkretne obowiązki. Sprzedawca, organizując wyprzedaż, musi poinformować, jaka była najniższa cena przecenionego produktu czy usługi w okresie 30 dni przed aktualną obniżką. Oferty z e-commerce odpłatnie wyróżnione na stronie muszą być stosownie oznaczone.
Już wiosną 2023 roku UOKiK przedstawił rynkowi handlu wyjaśnienia, jak sprzedawcy mają informować o promocjach i obniżkach cen, tak by było to zgodne z przepisami Omnibusa.
Zobacz: Zalando, Booking i Travelist z zarzutami od UOKiK
Temu pod lupą UOKiK
Są jednak na rynku firmy, których poziom dostosowania się do przepisów Omnibus budzi wątpliwości. Jak opisała niedawno „Rzeczpospolita”, chińska platforma Temu nie stosuje odpowiednich „omnibusowych” oznaczeń zarówno na swojej stronie internetowej, jak i w komunikacji marketingowej.
Jak dowiadują się Wirtualnemedia.pl, do UOKiK na powyższe praktyki Temu poskarżył się jeden z przedsiębiorców. Urząd w odpowiedzi na nasze pytania odpisał, że „ma wątpliwości co do prawidłowości praktyki spółki Temu”.
„Jesteśmy w trakcie analizy sygnałów które do nas trafiły. Cztery pochodzą od konsumentów, jeden od przedsiębiorcy. Trzy z nich dotyczą naruszenia dyrektywy Omnibus” – informuje Kamila Guzowska z departamentu komunikacji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Nie tylko na oznaczenia promocji skarżą się konsumenci.
„Skargi konsumenckie w sprawie innych naruszeń sygnalizowały m.in. wprowadzanie w błąd odnośnie jakości i dostępności produktów, kwestię sprzedaży artykułów nie spełniających norm, jak również prezentowanie w reklamach na portalu Facebook innych cen niż obowiązujące na stronie” – opisuje Kamila Guzowska z UOKiK.
Tymczasem platforma Temu, która weszła bez większej promocji na polski rynek latem ubiegłego roku, dynamicznie rośnie. Według danych z Mediapanelu, w styczniu na Temu.com liczba odwiedzających zwiększyła się z 3,22 do 3,69 mln. Za to lider rynku e-commerce Allegro.pl zanotował w tym samym miesiącu spadek z 9,65 do 9,12 mln odwiedzających.
Choć Temu zostało założone w 2022 r. w Bostonie w stanie Massachusetts, to core jej działalności stanowi handel produktami z Chin. Biznes należy do PDD Holdings, które jest także właścicielem Pinduoduo, popularnej chińskiej platformy e-commerce.
Dołącz do dyskusji: Platforma Temu pod lupą UOKiK. Są sygnały ws. możliwych naruszeń
Rdzeń. Niektórzy lubią wklejać angielszczyznę by wyglądało światowo, a kończy się, że wygląda wieśniacko.