Szymon Jadczak, Patryk Słowik, Dariusz Faron i Patryk Michalski w Wirtualnej Polsce
Do redakcji Wirtualnej Polski wiosną dołączą Szymon Jadczak (przechodzi z Grupy TVN), Patryk Słowik (poprzednio w „Dzienniku Gazecie Prawnej”), Dariusz Faron (poprzednio w Onecie i „Przeglądzie Sportowym”) oraz Patryk Michalski (przechodzi z RMF FM).
Szymon Jadczak, Patryk Słowik i Dariusz Faron będą pisali przede wszystkim do weekendowego WP Magazynu. Będą podlegali bezpośrednio Pawłowi Kapuście, zastępcy redaktora naczelnego Wirtualnej Polski ds. treści premium i szefowi serwisu WP SportoweFakty.
Natomiast Patryk Michalski będzie przygotowywał głównie materiały polityczne oraz relacje i programy wideo do serwisu WP Wiadomości, a ponadto pisał do WP Magazynu.
- Media internetowe dojrzewają, przechodzą transformację. Jesteśmy już nie tylko pełnoprawnymi uczestnikami dyskursu publicznego, ale mamy w nim wiodący głos. Wskazują na to choćby liczby cytowań i nagrody, które otrzymują cyfrowi dziennikarze. Jeszcze niedawno liczyły się głównie tylko zasięgi. Ten czas w odniesieniu do poważnych wydawnictw minął. Wychodzimy naprzeciw tym zmianom i potrzebom naszych najbardziej wymagających Użytkowników. Kolejne mocne transfery dziennikarskie, które przeprowadza WP, to realizacja tej nowej wizji - mówi Piotr Mieśnik, redaktor naczelny Wirtualnej Polski.
Szymon Jadczak będzie w redakcji Wirtualnej Polski od 1 kwietnia, Patryk Słowik, Dariusz Faron i Patryk Michalski od początku maja.
- Do naszego zespołu dołączą dziennikarze, których pracę od lat obserwuję i niezmiernie cenię. Szymon Jadczak to autor doskonałych materiałów śledczych. Patryk Słowik reprezentuje dziennikarstwo biznesowe najwyższej próby, Patryk Michalski to jeden z najlepszych newsowców w kraju, a Dariusz Faron z chirurgiczną precyzją wydobywa na światło dzienne emocje ze świata sportu - komentuje Paweł Kapusta.
- Ich dołączenie do Wirtualnej Polski to część szerszej strategii, zakłada ona też możliwość współpracy z WP Magazynem każdego z naszych dziennikarzy - podkreśla.
Według badania Mediapanel w styczniu br. serwisy i aplikacje Grupy Wirtualna Polska zanotowały 21,75 mln użytkowników i 74,8 proc. zasięgu, a sam portal WP.pl - 16,87 mln użytkowników i 58 proc. zasięgu. Natomiast w kategorii informacji i publicystyki WP.pl w listopadzie ub.r. miała 10,45 mln odwiedzających i 36,02 proc. zasięgu.
Jadczak przechodzi z TVN
- Ten projekt wygląda naprawdę obiecująco. Zebrana przez Pawła ekipa jest fajnie dopasowana pod względem charakterów i imponująca pod względem umiejętności. Liczę, że uda nam się zamieszać na rynku dziennikarskim - komentuje Szymon Jadczak.
W minionym tygodniu Szymon Jadczak poinformował, że odchodzi z Grupy TVN. - Dostałem bardzo dobrą ofertę, grzechem byłoby nie skorzystać - uzasadnił w rozmowie z Wirtualnemedia.pl. - Niektórzy się zmartwią, niektórzy ucieszą, ale zostaję w mediach. Będę robił to samo, ale bardziej - zapowiedział.
Z Grupą TVN Szymon Jadczak był związany od 2008 roku, początkowo pracował w redakcji „Uwagi”, od 2017 roku w „Superwizjerze”, a przez ostatnie dwa lata w TVN24.pl. Zajmował się przede wszystkim materiałami śledczymi. W 2016 i 2018 roku nominowany był do nagrody MediaTOR. Przygotował m.in. reportaże o założycielu piramidy finansowej Finroyal oraz relacjach ówczesnego kierownictwa Wisły Kraków ze środowiskiem kiboli (tę drugą sprawę szerzej opisał w książce „Wisła w ogniu. Jak bandyci ukradli Wisłę Kraków”, za którą w ub.r. został oskarżony o zniesławienie przez prokuratora Jacka Skałę).
W maju ub.r. Jadczak ujawnił na TVN24.pl, że Poczta Polska wydała prawie 80 mln zł na przygotowania do korespondencyjnych wyborów prezydenckich, które ostatecznie się nie odbyły.
Przed pracą w Grupie TVN Szymon Jadczak był związany z radomskim oddziałem „Gazety Wyborczej” i Interią. Brał udział w przygotowywaniu m.in. głośnego reportażu o seks aferze w Samoobronie.
Słowik poprzednio w „DGP”, Michalski w RMF FM, Faron w RASP
- Cieszę się, że największe portale internetowe coraz chętniej stawiają na porządne, uczciwe i bardziej wymagające, zarówno od autorów jak i czytelników, dziennikarstwo. Wierzę, że w WP możemy się wzajemnie jeszcze sporo od siebie nauczyć - mówi Patryk Słowik.
Od 2014 roku pracuje w „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Pisze o aspektach prawnych działalności w różnych branżach. Był dwukrotnie nominowany do nagród Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego i w konkursie Press Club Polska dla najlepszych dziennikarzy ekonomicznych, dwa razy wyróżniony w Konkursie im. Władysława Grabskiego dla najlepszych dziennikarzy ekonomicznych i czterokrotnie nominowany do Grand Press. Napisał książkę „Reprywatyzacja warszawska: byli urzędnicy przerywają milczenie”.
Patryk Michalski przez ostatnie prawie pięć lat był reporterem RMF FM. Oprócz relacjonowania wydarzeń w krajowej polityce był wysłannikiem podczas kryzysu polityczno-humanitarnego w Wenezueli, Światowych Dni Młodzieży w Panamie, kryzysu uchodźczego pograniczu na libańsko-syryjskim oraz trzęsienia ziemi we Włoszech.
Wcześniej współpracował z „Faktami po Południu” w TVN24. Był dwa razy nominowany do Grand Press.
Dariusz Faron w ostatnich latach był związany z Onetem i „Przeglądem Sportowym”. Relacjonował m.in. dwa finały piłkarskiej Ligi Mistrzów, mistrzostwa świata siatkarzy oraz mistrzostwa świata i Europy piłkarzy ręcznych.
Jest współautorem biografii „Roman Kosecki. Niczego nie żałuję” oraz książki „Grzegorz Tkaczyk. Niedokończona gra” (ta druga została Sportową Biografią Roku 2017), za 2016 rok otrzymał Nagrodę Dziennikarzy Małopolski.
Dołącz do dyskusji: Szymon Jadczak, Patryk Słowik, Dariusz Faron i Patryk Michalski w Wirtualnej Polsce