SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT szuka firmy do sprawdzenia, jak Telewizja Polska i Polskie Radio realizują ustawowe obowiązki

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji szuka firmy do realizacji badania, jak media publiczne w nadawanych programach i planach składanych do KRRiT realizują ustawowe obowiązki.

Jan Dworak jako przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, foto: PAP/Jakub KamińskiJan Dworak jako przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, foto: PAP/Jakub Kamiński

Wybrana firma zajmie się na zlecenie KRRiT wykonywaniem raportów jakościowych programów publicznych radiowych  i telewizyjnych pod kątem realizacji obowiązków określonych w art. 21 Ustawy o radiofonii i telewizji. Dodatkowo będzie wykonywać dla Rady raporty dotyczące planów programowych przedkładanych KRRiT przez nadawców publicznych pod kątem sposobu realizacji zadań misyjnych.

Wybrana firma będzie pracować dla Krajowej Rady od września do grudnia br. Zainteresowani mogą składać oferty do 12 sierpnia.

W art. 21 Ustawy o radiofonii i telewizji jako zadania publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych są wymienione m.in. tworzenie programów ogólnopolskich, regionalnych i dla Polaków za granicą realizujących demokratyczne, społeczne i kulturalne potrzeby społeczności lokalnych, wspieranie twórczości artystycznej, literackiej, naukowej, edukacyjnej i sportowej oraz zapewnienie dostępności części programów dla osób z wadami wzroku i słuchu. Jako powinności w tym artykule wskazano natomiast m.in. kierowanie się odpowiedzialnością za słowo i dbanie o dobre imię publicznej radiofonii i telewizji, rzetelne ukazywanie całej różnorodności wydarzeń i zjawisk w kraju i za granicą, sprzyjanie swobodnemu kształtowaniu się poglądów obywateli oraz formowaniu się opinii publicznej, respektowanie chrześcijańskiego systemu wartości (za podstawę przyjmując uniwersalne zasady etyki) oraz sprzyjanie rozwojowi kultury, nauki i oświaty, umacnianiu rodziny, kształtowaniu postaw prozdrowotnych, zwalczaniu patologii społecznych oraz propagowaniu sportu i edukacji medialnej.

W lutym br. KRRiT zleciła analizę medioznawczą najważniejszych telewizyjnych programów informacyjnych. W raporcie oceniono, że „Wiadomości” TVP1 są stronnicze i mało pluralistyczne, „Fakty” TVN niechętne rządowi, a „Wydarzenia” Polsatu - zbyt sensacyjne.

Dołącz do dyskusji: KRRiT szuka firmy do sprawdzenia, jak Telewizja Polska i Polskie Radio realizują ustawowe obowiązki

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gregor
To po co oni tam siedzą jak nic nie potrafią ?
odpowiedź
User
noifs
Od czasu gdy reżimowa i bezczelna partia PiS dokonała czystek w mediach publicznych i w radio jest dużo gorzej. Na kierowników ośrodków publicznej telewizji i co gorsza radio powołano niejednokrotnie ludzi NIEKOMPETENTNYCH, którzy nie znają sie na radiu czy telewizji, którzy narzucają swoja propagandę dziennikarzom. Niedopuszczalne. To brak szacunku wobec dobrych dziennikarzy, często z dużym doświadczeniem. Z radia Maryja czy Zet poprzychodzili do ośrodków radiowych takich jak Bialystok,Lublin) nowi kierownicy a dziennikarzy niepisowskch powyrzucano.
odpowiedź
User
Wojtek Z.
Tzw. decydentów interesuje jedynie przekaz propagandowy w programach radiowych oraz telewizyjnych. To, że publiczna TVP - za kadencji poprzednich władz spółki - znacznie ograniczyła obecność transmisji sportowych na otwartych kanałach, jakoś ich nie obchodzi... W porównaniu z podobnymi nadawcami w sąsiednich krajach, TVP wyróżnia się w tym względzie zdecydowanie negatywnie! Kiedy TVP Sport w NTC?! Nadal mamy korzystać z ZDF , ARD lub CT?!
odpowiedź