Wycofujący się z Polski Viaplay przedłużył prawa do jednej z lig piłkarskich
Grupa Viaplay przedłużyła licencję na pokazywanie duńskiej 3F Superligi na kolejne sześć sezonów. Umowa obejmuje: Danię, Szwecję, Norwegię i Finlandię. Viaplay, który zamierza się wycofać m.in. z polskiego rynku, skupi się na krajach nordyckich i Holandii.
Licencja zabezpieczona przez Viaplay obejmuje emisję na żywo wszystkich meczów w serwisach streamingowych i kanałach telewizyjnych grupy do końca sezonu 2029/2030. Spotkaniom ma towarzyszyć studio z udziałem ekspertów, analizujących rozgrywki. Umowa obejmuje również prawa do transmisji meczów drugiej ligi duńskiej.
„Liczymy na owocną współpracę co najmniej do 2030 roku”
Tylko w Danii Viaplay oferuje mecze Premier League, Ligi Mistrzów UEFA i Bundesligi. - Jesteśmy domem dla duńskiej piłki nożnej od 1998 roku i jesteśmy dumni, że możemy zabezpieczyć te kluczowe prawa do następnej dekady. 3F Superliga to atrakcyjne zawody ze świetnymi kibicami i sprawdzonymi możliwościami komercyjnymi. Nasze rozszerzone partnerstwo pokazuje zaangażowanie Grupy Viaplay w dostarczanie naszym widzom najlepszych sportów na żywo w ramach szerokiej i konkurencyjnej oferty rozrywkowej. - stwierdził Jørgen Madsen Lindemann, prezes i dyrektor generalny Grupy Viaplay.
- Cieszymy się, że Viaplay Group będzie kontynuować transmisję 3F Superligi przez kolejne sześć lat. Innowacje techniczne i komercyjna działalność Grupy Viaplay sprawiają, że jest ona cenionym partnerem i bardzo ważnym czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju duńskiej piłki nożnej. Jesteśmy przekonani, że razem możemy dodać jeszcze więcej wartości do tego produktu. Nie możemy być bardziej zadowoleni z przedłużenia naszego partnerstwa i liczymy na owocną współpracę co najmniej do 2030 roku - powiedział Claus Thomsen, dyrektor generalny Superligaen A/S.
Viaplay wycofuje się z wielu krajów, w tym Polski
W II kwartale 2023 roku Viaplay odnotował 6,5 mld koron szwedzkich straty operacyjnej i 5,9 mld straty netto. Firma skupi się na krajach nordyckich i Holandii. Platforma zakończy działalność w krajach bałtyckich (Litwa, Łotwa, Estonia).
W Polsce, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Wielkiej Brytanii możliwe jest ograniczenie działalności, sprzedaż całego biznesu, wycofanie się lub znalezienie partnera. Choć firma planuje zwolnienie co czwartego pracownika, to jej przedstawiciele zapewniają, że nie zmieni się sposób obsługi kluczowych transmisji sportowych, takich jak Premier League, Bundesliga, Formuła 1 czy gale KSW.
W dniu ogłoszenia słabych wyników, o nabyciu 12 proc. udziałów w Viaplay poinformowała Grupa Canal+. Wcześniej największym udziałowcem był Norges Bank, który posiadał 9,7 proc. akcji. Tydzień temu Grupa PPF kupiła 6,3 proc. udziałów w Viaplay. Firma przez spółkę Central European Media Enterprises (CME) jest właścicielem ponad 40 kanałów telewizyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Wśród nich są czeska TV Nova, słowacka Markiza, rumuńska Pro TV, bułgarska bTV czy chorwacka RTL Televizija.
Skandynawska platforma na polskim rynku pozyskała prawa do Premier League do końca sezonu 2027/28. Ponadto posiada licencje na Bundesligę aż do 2029 roku, wyścigi Formuły 1 do 2025 roku, NHL do 2026 roku, gale KSW do 2025 roku, Ligi Europy i Ligi Konferencji do 2024 roku.
Dołącz do dyskusji: Wycofujący się z Polski Viaplay przedłużył prawa do jednej z lig piłkarskich