Sądy potwierdzają: kolejne rozgłośnie Polskiego Radia w likwidacji
Warszawski sąd rejonowy wpisał do Krajowego Rejestru Sądowego postawienie mazowieckiej rozgłośni Radio dla Ciebie w stan likwidacji przez ministra kultury. Taką samą decyzję podjął krakowski sąd wobec Radia Kraków. To kolejne stacje regionalna Polskiego Radia, które mają taki status w KRS.
W komunikacie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wskazano, że w efekcie decyzji Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy spółka zarządzająca Radiem dla Ciebie RDC funkcjonuje obecnie pod nazwą Radio dla Ciebie S.A. w likwidacji.
Funkcję likwidatora wszystkich 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia, które minister Bartłomiej Sienkiewicz postawił 29 grudnia w stan likwidacji, pełni adwokat Paweł Kusak.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego informuje, że Sąd Rejonowy dla https://t.co/W34qbg5U2M. Warszawy wpisał do Krajowego Rejestru Sądowego otwarcie likwidacji spółki obecnie pod nazwą „Radio dla Ciebie” S.A. w likwidacji. pic.twitter.com/J8bvgiJDwV
— Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (@kultura_gov_pl) January 12, 2024
W kolejnym komunikacie resort podał, że „Sąd Rejonowy w Krakowie wpisał do Krajowego Rejestru Sądowego otwarcie likwidacji spółki obecnie pod firmą Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Krakowie "Radio Kraków" S.A. w likwidacji z siedzibą w Krakowie”.
Prezes Radia dla Ciebie: spółka w dobrej kondycji finansowej
W Radiu dla Ciebie prezesem od lutego 2016 roku jest Tadeusz Deszkiewicz. 30 grudnia w oświadczeniu ocenił decyzję ministra kultury o postawieniu firmy w stan likwidacji jako bezprawną. Powołał się m.in. na opinię konstytucjonalisty prof. Ryszard Piotrowski z Uniwersytetu Warszawskiego oraz słowa ministra sprawiedliwości Adama Bodnara, że w przypadku zmian w mediach publicznych „szukamy jakiejś podstawy prawnej, żeby to zrobić”.
- Przyjmując funkcję Prezesa Zarządu Spółki będącej częścią publicznej radiofonii, zobowiązałem się do dbania o jej interes i chronienia przed wrogimi działaniami. Spółka jest w dobrej kondycji finansowej, zespół jest profesjonalny i nie dopuszczę do zniweczenia ośmiu lat budowania wartościowej rozgłośni, której głównym i konsekwentnie realizowanym zadaniem było i jest realizowanie misji - wyliczył Deszkiewicz.
- Oświadczam, że w razie próby siłowego przejęcia kontroli nad Spółką będę – tak długo jak to możliwe – stał na straży jej suwerenności i bezpieczeństwa pracowników, w tym wartościowych i oddanych Polsce dziennikarzy - zapowiedział.
Czytaj też: Sąd znów podważa decyzję ministra kultury. Nowe władze Polskiego Radia bez wpisu do KRS
W ostatnich dniach sądy rejestrowe wpisały do KRS postawienie w stan likwidacji dwóch innych spółek zarządzających regionalnymi rozgłośniami publicznymi: Polskiego Radia Katowice i Radia Gdańsk.
Propozycję przejęcia tej pierwszej skierował do ministra kultury władze Katowic i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM). Skierowały w tej sprawie list do ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza. Takie plany skrytykowała natomiast czwórka członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Dołącz do dyskusji: Sądy potwierdzają: kolejne rozgłośnie Polskiego Radia w likwidacji