Leroy Merlin przekaże kontrolę nad biznesem w Rosji
Francuska sieć marketów budowlanych Leroy Merlin, krytykowana za działalność w Rosji po wybuchu wojny w Ukrainie, zapowiedziała przekazanie kontroli nad rosyjskim biznesem lokalnemu zarządowi. - Proces ten jest efektem rozpoczętych kilka miesięcy temu prac zgodnie z międzynarodowymi regulacjami - podaje firma.
- Po ponad 18 latach działalności w Rosji przekazanie kontroli nad Leroy Merlin lokalnemu zarządowi powinno ocalić miejsca pracy 45 000 pracowników i zapewnić, że działalność firmy pozostanie w służbie mieszkańcom. Proces ten jest efektem rozpoczętych kilka miesięcy temu prac zgodnie z międzynarodowymi regulacjami. Jest następstwem wstrzymania od początku konfliktu przez Adeo wszystkich nowych inwestycji w Rosji i stopniowego uniezależniania się lokalnych operacji - podała w komunikacie Grupa Adeo.
Firma podkreśla, że transakcja będzie podlegała zatwierdzeniu przez odpowiednie władze w Rosji. - W całym procesie priorytetem Adeo jest odpowiedzialne działanie z poszanowaniem wszystkich pracowników – dodano.
W komunikacie nie sprecyzowano, jak ma dokładnie wyglądać przekazanie kontroli nad Leroy Merlin i jaka będzie wartość wspomnianej transakcji.
Leroy Merlin prowadzi w Rosji 143 markety budowlane.
Auchan, Decathlon i Leroy Merlin krytykowane za niewycofanie się z Rosji
Leroy Merlin należy do rodziny Mulliez, która jest tez właścicielem sklepów pod szyldami Auchan i Decathlon. Wszystkie te sieci są krytykowane za niewycofanie się z Rosji po jej ataku na Ukrainę, co było decyzją centrali we Francji. Wiosną ub.r. część ich klientów zdecydowała się też na bojkot tych sklepów.
Po wybuchy wojny w Ukrainie współpracę reklamową z Leroy Merlin zawiesiły TVN i kanały tematyczne należące do TVN Warner Bros. Discovery. Współpraca została wznowiona pod koniec ub.r., w reklamach marki zaczął ponownie pojawiać się architekt Krzysztof Miruć, prowadzący programy w stacjach TVN. Wcześniej współpracę z Leroy Merlin zawiesił, a po kilku miesiącach przerwy wznowił, też Kanał Sportowy.
Polski oddział Leroy Merlin od początku solidaryzował się z narodem ukraińskim. - Ta solidarność to zarówno zerwanie przez Leroy Merlin Polska, już w pierwszych dniach inwazji, współpracy z dostawcami z Rosji i Białorusi, jak i konkretna, szeroko zakrojona pomoc dla uchodźców i mieszkańców Ukrainy - podano na stronie internetowej sieci. Dotychczasowa wartość pomocy wyniosła 4,5 mln zł.
Na początku marca br. "Le Monde", Bellingcat i Insider po śledztwie dziennikarskim ujawnili, że sieć hipmermarketów Auchan, a w mniejszym stopniu sieć Leroy Merlin, zaopatrywały rosyjskich żołnierzy walczących na froncie ukraińskim. Zgodnie z wynikami śledztwa, dostawy dla rosyjskiego wojska zostały określone "pomocą humanitarną" i składały się zarówno z produktów z magazynów Auchan, jak i zakupionych przez wolontariuszy w różnych sklepach Auchan w różnych regionach kraju - napisał rosyjski portal śledczy Insider.
- Auchan Retail kategorycznie zaprzecza faktom związanym z tym dochodzeniem i ich interpretacji - napisały władze Auchan w wydanym komunikacie. - Te zarzuty w żaden sposób nie znajdują potwierdzenia w naszych wewnętrznych badaniach, które potwierdzają ścisłe przestrzeganie obowiązujących przepisów - dodano w oświadczeniu.
Dołącz do dyskusji: Leroy Merlin przekaże kontrolę nad biznesem w Rosji
Szkoda, że tak się martwili o swoich ukraińskich pracowników.