Publicyści o zmianie redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”: niezrozumiała i zaskakująca decyzja
Metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc mianował ks. dr. Adama Pawlaszczyka na stanowisko redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”. - Dla arcybiskupa ważniejsze od dobra dziennikarskiego jest to, żeby „Gość Niedzielny” całkowicie podporządkowany był Kurii - tak decyzję o zmianie redaktora naczelnego katolickiego tygodnika komentuje publicysta Tomasz Terlikowski.
Ks. Marek Gancarczyk był redaktorem naczelnym należącego do Archidiecezji Katowickiej „Gościa Niedzielnego” od 14 lat. Jak zgodnie podkreślają komentatorzy, to jego zasługą jest to, że tygodnik znajduje się na czele sprzedaży tygodników opinii. Decyzją abp. Wiktora Skworca, z końcem stycznia przestanie szefować „GN”. Jego stanowisko zajmie ks. dr Adam Pawlaszczyk.
Terlikowski: media to nie budka z hot-dogami
Zdaniem Tomasza Terlikowskiego, członka zarządu Telewizji Republika i współtwórcy serwisu Malydziennik.pl, decyzja kurii katowickiej jest niezrozumiała. W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl podkreśla, że ksiądz Gancarczyk wyprowadził „Gościa Niedzielnego” z ogromnego kryzysu, w jakim swego czasu było pismo.
- Uczynił z niego jedno z najbardziej rozpoznawalnych polskich pism, markę na tym rynku. Dobrze się rozwijające i sprzedające się. Przy czym sam nigdy nie był osobą pierwszego rzędu: on się raczej ukrywał, niż pojawiał. Więc trudno mu było zarzucać, że przesłaniał sobą kogokolwiek. Raczej - jak przystało na bardzo dobrego redaktora naczelnego - skupiał się na promowaniu swoich dziennikarzy - wylicza publicysta.
Terlikowski przypomina, że ks. Gancarczyk miał ambitne plany rozwoju pisma, w tym także uruchomienie telewizji internetowej. - W tej sytuacji odwoływanie go jest niezwykle zaskakujące. Zastąpienie go osobą, która nie miała nigdy bliższego związku z mediami, a była oficjałem (prezesem) sądu metropolitarnego, zaś wcześniej - kanclerzem kurii, dowodzi, że abp. Wiktor Skworc, nie rozumie, że media nie są budką z hot-dogami, do której można wejść i zaprowadzić własne porządki. Obawiam się, że od dobra duszpasterskiego i dziennikarskiego ważniejsze dla niego jest to, żeby „Gość Niedzielny” był całkowicie podporządkowany kurii, a to nie zawsze przekłada się na czytelnictwo - ocenia.
Ludzie Kościoła muszą zrozumieć, że na pytanie, dlaczego nie odpowiada się „bo tak”, a już na pewno nie można oszczędnie gospodarować prawdą w nieumiejętny sposób. Gdy się to robi rodzą się domysły, podejrzenia. Tak działają współczesne media. Narzekanie na to tego nie zmieni.
— Tomasz Terlikowski (@tterlikowski) 24 stycznia 2018
Terlikowski, zapytany o komunikat, w którym kuria przyznaje, że ks. Marek Gancarczyk został odwołany na własną prośbę, mówi: - Jestem osobą wierzącą i bardzo trudno mi użyć słów adekwatnych do tego stanowiska.
Na zakończenie dyskusji wokół „GN”.1.Decyzja abp Wiktora Skworca to błąd;2.Doceniam styl ustąpienia ks. Marka Gancarczyka; 3.Czekam na rozwój sytuacji. Nadzieję daje fakt,że na stanowisku wicenaczelnego pozostaje ks.Jaklewicz; 4.Nowemu naczelnemu życzę powodzenia.Nie będzie łatwo
— Tomasz Terlikowski (@tterlikowski) 24 stycznia 2018
Gajcy: pytania o dymisję będą często zadawane
Także dla Andrzeja Gajcego, publicysty portalu Onet.pl, zmiana na stanowisku redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego” to duże zaskoczenie. - Ale także dość niespodziewana sytuacja, gdyż jest to tygodnik opinii o największej sprzedaży na rynku. Jest to bez wątpienia zasługa ks. Marka Gancarczyka, który uczynił z „Gościa” ogólnopolskie pismo, które warto było czytać od deski do deski. Warto wspomnieć, że ostatnio na łamach tego tygodnika ukazały się wywiady m.in z premierem Mateuszem Morawieckim, czy prezydentem Andrzejem Dudą - zwraca uwagę Gajcy.
- Tym bardziej dziwić może decyzja bp Skworca o odwołaniu dotychczasowego naczelnego i powierzenie pisma pod kierownictwo ks. Adama Pawlaszczyka - kurialistę, nie mającego w zasadzie doświadczenia pracy w mediach - dodaje.
Zaskakująca zmiana na stanowisku redaktora naczelnego @Gosc_Niedzielny. Ks. Marek Gancarczyk żegna się z tytułem. Wielka szkoda. Pytania o powody decyzji bp Skworca @arch_katowicka będą dość często powtarzane.
— Andrzej Gajcy (@A_Gajcy) 23 stycznia 2018
Gajcy podkreśla, że pierwsze numery nowego „Gościa” pokażą „w którą stronę skręci tygodnik”. - Na pewno pytania o przyczyny dymisji będą w najbliższym czasie często zadawane. Oby tylko nie okazało się, że powodem tej zmiany była jakaś cenzura lub wewnętrzne rozgrywki w katowickiej kurii.
Ks. Rytel-Adrianik: „Gazeta Wyborcza” podaje fake newsa o zmianie w „Gościu Niedzielnym”
Serwis Wyborcza.pl opublikował tekst katowickiego dziennikarza, Józefa Krzyka, w którym pisze on o domysłach na temat zdymisjonowania ks. Gancarczyka. - Za zmianami w tygodniku miała również opowiadać się Nuncjatura Apostolska, bo pismo pozwalało sobie na krytykę papieża Franciszka - stwierdza Krzyk. A w innym miejscu: - Metropolita katowicki stara się zachować jednakowy dystans do głównych partii politycznych w Polsce i podobno nie odpowiadało mu mocne zaangażowanie „Gościa” po stronie partii rządzącej.
W odpowiedzi ks. Paweł Rytel-Adrianik, rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski, nazwał dociekania „Gazety Wyborczej” „nieprawdziwymi informacjami”. - Z upoważnienia księdza arcybiskupa Wiktora Skworca, podaję do wiadomości, że nieprawdziwa jest informacja opublikowana w „Gazecie Wyborczej” Katowice i powielana przez inne media, jakoby: „Za zmianami w tygodniku miała również opowiadać się Nuncjatura Apostolska, bo pismo pozwalało sobie na krytykę papieża Franciszka”. Jest to fake news - powiedział ks. Rytel-Adrianik podczas konferencji prasowej, prezentującej opublikowane 24 stycznia orędzie papieża Franciszka na 52. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu.
Prośba @xrytel w imieniu abp #Skworc i @arch_katowicka o #sprostowanie informacji @gazeta_wyborcza sugerującej, że powodem odwołania ks. #Gancarczyk z @Gosc_Niedzielny jest krytyka @Pontifex_pl. @EpiskopatNews pic.twitter.com/1PVprvbQJL
— Agencja KAI (@agencja_KAI) 24 stycznia 2018
Z danych ZKDP wynika, że w listopadzie ub.r. sprzedaż ogółem „Gościa Niedzielnego” wynosiła 121 282 egz.
Dołącz do dyskusji: Publicyści o zmianie redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”: niezrozumiała i zaskakująca decyzja