SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fitch: rating Gdańska na poziomie „BBB+”. Jaka skala ratingu Fitch Ratings?

Fitch Ratings potwierdził międzynarodowe długoterminowe ratingi miasta Gdańska dla zadłużenia w walucie zagranicznej oraz krajowej na poziomie „BBB+”. Agencja nadała też miastu długoterminowy rating krajowy na poziomie „AA-(pol)”. Perspektywa obu ratingów jest stabilna.

 - Ratingi Gdańska odzwierciedlają mocne i poprawiające się wyniki operacyjne, dobre zarządzanie oraz bezpieczne wskaźniki zadłużenia. Ratingi odzwierciedlają także dobrze rozwiniętą i zdywersyfikowaną gospodarkę, silną bazę podatkową, oraz rozwiniętą infrastrukturę lokalną, która sprzyja dalszemu rozwojowi Miasta. Ratingi biorą również pod uwagę przewidywany dalszy wzrost zadłużenia Gdańska, a także rosnące zobowiązania pośrednie.

Stabilna perspektywa ratingów odzwierciedla oczekiwania Fitch, że zarządzanie finansowe Miasta będzie w dalszym ciągu dobre, a wyniki operacyjne Gdańska w latach 2011-2014 będą się nadal poprawiać, natomiast nadwyżka operacyjna będzie wystarczająca na spłatę zapadającego długu, jak również na jego bieżącą obsługę.

W 2010r. marża operacyjna wzrosła do 10,9%, podczas gdy w 2009 wynosiła ona zaledwie 5,6%. Fitch oczekuje, że Miasto utrzyma dobre wyniki operacyjne w latach 2011-2014, pomimo silnej presji na wzrost wydatków operacyjnych zwłaszcza dotyczących wydatków sztywnych. Dodatkową presję generować będzie utrzymanie nowododawanych inwestycji (np. nowe drogi, instytucje kultury), jak również przekazywanie przez rząd nowych zadań bez zapewnienia ich odpowiedniego finansowania.

Gospodarka Gdańska jest dobrze rozwinięta i zdywersyfikowana. Silna baza podatkowa przekłada się na wysokie dochody podatkowe Miasta. Fitch oczekuje, że w latach 2011- 2012 dochody te będą rosły w związku z prognozowanym wzrostem gospodarczym (ok. 3,6% rocznie), dalszym rozwojem bazy podatkowej oraz polityką podatkową Gdańska, która zakłada utrzymywanie stawek podatkowych na poziomie zbliżonym do limitów ustalonych przez Ministerstwo Finansów – czytamy w komunikacie.


Skala ratingu Fitch Ratings określana jest następującymi symbolami literowymi:

- poziom inwestycyjny - instytucja wiarygodna (AAA, AA, A, BBB)
- poziom spekulacyjny - instytucja niepewna (BB, B, CCC, CC, C, DDD, DD, D)

Rating może także zawierać znaki "+" i "-", dla określenia różnic w ramach jednej kategorii.


BBB - Dobra wiarygodność kredytowa. Zdolność do obsługi zobowiązań finansowych uznaje się za wystarczającą.

AA – Bardzo wysoka wiarygodność kredytowa i bardzo wysoka zdolność emitenta do obsługi swoich zobowiązań.

Dołącz do dyskusji: Fitch: rating Gdańska na poziomie „BBB+”. Jaka skala ratingu Fitch Ratings?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl