„Daily Mail” wyrzucony z Wikipedii. „Niewiarygodne źródło informacji”
Wydawcy tworzący internetową encyklopedię - Wikipedię zdecydowali, że dziennik „Daily Mail” oraz jego internetowy serwis nie będą już zamieszczane w artykułach jako źródło informacji na konkretne tematy. Wolontariusze Wikipedii uznali, że brytyjski tytuł jest całkowicie niewiarygodny i dąży do pozyskiwania czytelników za pomocą podawania nieprawdziwych faktów.
Blokada „Daily Mail” na stronach Wikipedii to efekt decyzji większości wydawców internetowej encyklopedii podjętej w dyskusji, która toczyła się w tym środowisku od początku 2015 r.
Jako pierwszy kwestię wiarygodności „Daily Mail” jako źródła informacji podniósł wówczas wydawca ukrywający się pod pseudonimem Hillbillyholiday.
W komunikacie Fundacja Wikimedia, wydawca Wikipedii informuje, że w toku dialogu nie wszyscy jego uczestnicy zgadzali się z tym, iż „Daily Mail” należy zablokować. Argumentowali, że na stronach internetowej encyklopedii nie są ignorowali także inni wydawcy, których wiarygodność budzi wątpliwości - m.in. Russia Today i Fox News.
Ostatecznie jednak zapadła decyzja o zablokowaniu „Daily Mail” oraz internetowego serwisu tego dziennika. Oznacza to, że we wpisach dotyczących konkretnych tematów ich autorzy nie będą się powoływali na „Daily Mail” jako źródło informacji. W istniejących już teraz publikacjach linki prowadzące do artykułów zamieszczanych przez dziennik zostaną usunięte i zastąpione przez odnośniki wyświetlające inne źródła informacji.
Wikimedia zaznacza, że powodem decyzji podjętych przez wydawców w sprawie „Daily Mail” jest wybiórcze i kreatywne traktowanie faktów przez brytyjski dziennik w celu zdobycia za wszelką cenę jak największej liczby czytelników.
Dołącz do dyskusji: „Daily Mail” wyrzucony z Wikipedii. „Niewiarygodne źródło informacji”