Algorytm Facebooka będzie premiował szybko ładujące się strony internetowe
Facebook zapowiedział, że wprowadzi kolejne zmiany w algorytmie serwisu. Mają one spowodować, że bardziej widoczne w "Aktualnościach" staną się wpisy prowadzące do stron internetowych który szybko się uruchamiają. Z kolei witryny ładujące się powoli spadną na dalsze pozycje w Newsfeedzie.
Jak wyjaśnia Facebook w komunikacie szybkość uruchamiania się stron internetowych jest jednym z kluczowych elementów wpływających na ich popularność wśród użytkowników. Według przytoczonych przez firmę badań aż 40 proc. internautów opuszcza konkretną witrynę jeśli uruchamia się ona z opóźnieniem przekraczającym 3 sekundy.
Zgodnie z tymi trendami Facebook zapowiada dokonanie kolejnych zmian w swoim algorytmie (ostatnie modyfikacje służące walce z fake newsami i clickbaitem wprowadzono na początku lipca br.).
W ciągu kilku nadchodzących miesięcy w Aktualnościach na kontach użytkowników wyższe pozycje osiągną wpisy zawierające linki do stron, które uruchamiają się szybko i sprawnie. Facebook zastrzega że algorytm decydujący o wyróżnieniu takich treści w Newsfeedzie będzie uwzględniał szereg czynników, wśród nich m.in. aktualną szybkość połączenia użytkownika z siecią.
Facebook zaznacza, że w większości wypadków wydawcy stron internetowych nie dostrzegą różnic w obecnym i przyszłym ich pozycjonowaniu w Aktualnościach. Może się jednak zdarzyć że treści zawierających linki do stron które ładują się powoli staną się mniej widoczne na kontach użytkowników.
Przychód Facebooka sięgnął w II kwartale 2017 roku 9,32 mld dol., firma zanotowała zysk netto w wysokości 3,89 mld dol., a liczba użytkowników przekroczyła 2 mln.
Dołącz do dyskusji: Algorytm Facebooka będzie premiował szybko ładujące się strony internetowe
Można więc rzec, że będzie to po prostu CENZURA.
Pobieżna analiza wskazuje, że cele do osiągnięcia są dwa.
1. Uniemożliwienie internaucie na wyjście poza ekosystem FB,
2. Zmuszenie wydawców do publikowania treści w ramach współpracy z FB na tej platformie aby wypełnił się pkt 1.