Sejmowa komisja kultury zajmie się sprawami dziennikarzy pozwanymi przez Ringier Axel Springer
Komisja kultury zajmie się sprawami dziennikarzy, którzy zostali pozwani przez Ringier Axel Springer. Skala działania tego wydawnictwa daje powód do przypuszczenia, że ma to na celu zastraszenie dziennikarzy, ograniczenie wolności słowa - powiedziała wiceszefowa komisji Joanna Lichocka (PiS).
Dołącz do dyskusji: Sejmowa komisja kultury zajmie się sprawami dziennikarzy pozwanymi przez Ringier Axel Springer
Bo w Niemczech rynek dominują gazety regionalne i alianci po IIWŚ zadbali o podział rynku. W Niemczech nie wystarczy przejąć jedno wydawnictwo, aby dotrzeć do aglomeracji. Jedynie Axel Springer posiada tabloid i gazetę drukowane i wydawane w całych Niemczech. Udział o wysokości 47,6 % w wydawnictwie Axel Springer posiada spółka Traviata II S.à.r.l. z siedzibą w Luksemburgu, która należy do kanadyjskiej KKR Traviata Aggregator L.P. (75.0 %) a pozostałe 25.0 % należy do CPPIB Europe S.à.r.l., czyli kas emerytalnych z Kanady (Canada Pension Plan Investment Board). Czyli aż tak niemiecki ten Axel Springer nie jest.
W ostatnich latach wiele wydawnictw zmieniło właściciela. Były też przypadki, w których nie było chętnych na przejęcie gazet i całych wydawnictw nawet w milionowych miastach. Gdzie są ci chętni Polacy, którzy zainwestują w wydawnictwa, rozgłośnie albo telewizję w Niemczech?
Amerykanie, Czesi i nawet Włosi zainwestowali w niemiecką telewizję. Udział w rozgłośni radiowej (UKF) posiada spółka z Łotwy a rozgłośnie z Paryża nadawała na koncesji francuskiej w DAB+ w Berlinie. Nikomu nie przeszkadzało.