Rozkwit HbbTV dzięki DVB-T2/HEVC? „Im więcej nowych telewizorów, tym lepiej”
W 2022 roku dojdzie do zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej. DVB-T zastąpi DVB-T2/HEVC. Część gospodarstw domowych wymieni telewizory lub tunery. Perspektywy rozwoju usług telewizji hybrydowej w rozmowie z Wirtualnemedia.pl ocenia Paweł Tutka, ekspert ds. HbbTV.
Dołącz do dyskusji: Rozkwit HbbTV dzięki DVB-T2/HEVC? „Im więcej nowych telewizorów, tym lepiej”
Proszę na to spojrzeć jako etap przejściowy i przygotowanie do tego, że w dalszej przyszłości może nastąpić całkowite wyłączenie naziemnej telewizji cyfrowej. Mam tu na myśli całkowite przekazanie wszystkich częstotliwości zajmowanych obecnie przez NTC na potrzeby transmisji danych przez operatorów "telefonii komórkowej".
W ten sposób coraz więcej gospodarstw domowych będzie się przygotowywało do przejścia z NTV do OTT / IPTV. W tym zakresie HbbTV jest uzupełnieniem dla OTT oraz Smart TV. Dochodzi też do przenikania się pewnych technologii oraz rozwiązań.
1. W artykule znajduje się zdanie "Może też kupić tani STB (dekoder) bez usług interaktywnych dedykowany wyłącznie do odbioru DVB-T2/HEVC, w którym HbbTV nie będzie dostępne." - tym samym widz może zamiast nowego TV kupić tani STB bez HbbTV.
2. Jeśli zależny nam na STB dobrze obsługującym HbbTV należy się liczyć ze znacznie większym wydatkiem niż 100zł. Może się okazać, że cena dobrego, szybkiego i wydajnego STB będzie zbliżona do najtańszych modeli TV z HbbTV.
3. A to gdzie są dostępne STB z DVB-T2/HEVC + HbbTV proponuję zapytać "producentów". Chińskie firmy są gotowe do wyprodukowania dowolnego STB wraz ze wsparciem dla HbbTV. Od jednego z producentów z Huizhou, Guangdong, China mam potwierdzenie wsparcia dla HbbTV 2.0.1. Nie zamierzam być importerem, więc nie zamawiałem tych STB. Do pierwszych włączeń DVB-T mamy jeszcze kilka miesięcy i może się w temacie dostępności STB DVB-T2/HEVC sporo zmienić.