Marcin Jedliński: cyfryzacja może być szansą
Z Marcinem Jedlińskim, dyrektorem programowym Radia Plus, rozmawiamy o polskim rynku rozgłośni regionalnych, cyfryzacji, nowelizacji ustawy o utworach w języku polskim oraz o sytuacji i zmianach w Radiu Plus.
Dołącz do dyskusji: Marcin Jedliński: cyfryzacja może być szansą
W Niemczech nie ma zadnych zapisow o ilosci niemieckojezycznych produkcji w programach radiowych a stacje graja je o ile spelniaja oczekiwania sluchaczy.
We Francji kwota wynosi 40% i jest od lat stala. Produkcja muzyczna jest na bardzo wysokim poziomie i to w przekroju gatunkow i muzycznych epok - r'n'b, pop, rock, pop-rock, itp.
W Polsce ustawa najbardziej restrykcyjna w Europie zacznie byc od przyszlego roku, gdy kwota obowiazkowych polskojezycznych utworow wzrosnie w godz. dziennych do 50%.
Ciekaw jestem, kto bedzie grac te - w wiekszosci nedzne - piosenki?
Moze redakcja zleci proste badania, moze jakas stacja pokaze wam wyniki tzw. testow muzycznych (niech nawet beda to testy archiwalne), by zilustrowac ze polska produkcja jest daleko w tyle za swiatowymi i niechec polskich stacji do polskiej muzyki nie bierze sie z widzimisie dyrektorow muzycznych?
Niech artysci (kompozytorzy, teksciarze, aranzerzy) zaczna pisac dobre utwory, nadajace sie do grania zamiast lobbowac w parlamencie, by prawnie definiowac prowadzenie radiowego biznesu. To tk jakby producenci cukru chcieli prawnie zagwarantowac, by cukier zawsze znajdowal sie przed kasami, by latwo bylo po niego siegac. Nawet jesli polowa spoleczenstwa nie slodzi herbaty....
A moze by jedynie Polskie Radio mialo jedynie realizowac takie zapisy? W koncu maja az dwa zrodla zasilania - reklamy i abonament. Stacje komercyjne tego luksusu nie maja....sa zdane wylacznie na wplywy z reklam.