Zrównanie wieku emerytalnego - Polacy mówią "nie"
Polacy nie chcą zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.
Wynika z sondażu PBS DGA zrealizowanego dla "Gazety Prawnej".
Aż 79 proc. badanych nie zgadza się, aby kobiety przechodziły na emeryturę mając 65 lat. Eksperci ostrzegają, że tę zmianę wymusi na nas sytuacja demograficzna.
- Żyjemy dłużej i utrzymanie obecnego niższego wieku emerytalnego dla kobiet będzie w perspektywie kilku lat po prostu niemożliwe - uważa Zygmunt Kostkiewicz, wiceprezes Commercial Union Polska.
Niepokojące jest, że 74 proc. aktywnych zawodowo Polaków odkłada tylko w obowiązkowym systemie. Tłumaczą to brakiem pieniędzy. Piotr Szczepiórkowski, prezes Commercial Union PTE, tłumaczy, ze potrzebne są dodatkowe zachęty do oszczędzania, zarówno w formie kampanii edukacyjnych, jak i rozwiązań podatkowych.
Zdecydowana większość badanych - 86 proc. - akceptuje przywileje emerytalne dające prawo do wcześniejszych emerytur. Jednak tylko co trzeci uważa, że powinni za nie płacić wszyscy podatnicy. 56 proc. jest zdania, ze uprzywilejowane grupy powinny płacić wyższe składki.
Ponad połowa badanych opowiada się za przekazaniem częściowej lub całkowitej odpowiedzialności za pieniądze na przyszłe emerytury w ręce instytucji prywatnych.
Dołącz do dyskusji: Zrównanie wieku emerytalnego - Polacy mówią "nie"