SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nie będzie audytu dotyczącego kampanii wyborczej w TVP

Opozycyjny członek Rady Programowej Telewizji Polskiej Krzysztof Luft zaproponował przyjęcie uchwały, która zaapelowałaby do zarządu TVP o zewnętrzny audyt sposobu relacjonowania kampanii wyborczej na antenach nadawcy publicznego. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, wniosek przepadł stosunkiem głosów 5:3. 

Luft w ostatnich miesiącach mocno krytykował formułę w jakiej m.in. TVP1 i TVP Info relacjonowały kampanię wyborczą. Skierował wówczas skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Zauważył, że w II kwartale roku nadawca publiczny 80 proc. czasu antenowego zarezerwowanego przez polityków poświęcił na wystąpienia przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości, rządu i prezydenta. Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski odpowiedział wówczas, że udział PiS był mniejszy, bo osób pełniących najważniejsze funkcje w państwie nie powinno się uwzględniać w wykazie partyjnym.

Doszło wówczas do wymiany korespondencji między Luftem, który zasiadał w KRRiT w latach 2010-2016 i przewodniczącym Świrskim. Były członek KRRiT zwrócił uwagę, że nie odpowiedziano na jego zarzut dotyczący braku jakichkolwiek transmisji wystąpień lub konferencji opozycji w kampanii wyborczej. Szef KRRiT odpisał, że nie podano w skardze konkretnych przykładów. Luft w kolejnym piśmie podał listę 20 przykładowych nietransmitowanych wystąpień Donalda Tuska. Zasugerował, żeby szef KRRiT podał się do dymisji.

Bez analizy relacji z kampanii wyborczej w TVP

Portal Wirtualnemedia.pl dotarł do treści proponowanej uchwały. - W związku z pojawiającymi się w opinii publicznej ocenami rażącego braku bezstronności w relacjonowaniu kampanii wyborczej przez programy i audycje TVP, Rada Programowa TVP zwraca się do Zarządu TVP S.A. o przeprowadzenie zewnętrznego audytu sposobu relacjonowania kampanii do parlamentu w 2023, pod kątem zachowania ustawowych zasad bezstronności, pluralizmu i wyważenia, zawartych w art. 21 ust. o RiTV  Szczególny niepokój Rady Programowej związany jest z realizowaniem w TVP twardej zasady nie transmitowania w trakcie kampanii ŻADNYCH wystąpień polityków opozycji, przy jednoczesnym transmitowaniu każdego dnia, wielu wystąpień polityków koalicji rządowej - oświadczeń, konferencji prasowych, spotkań z wyborcami, wieców, konwencji itp. Rada Programowa oczekuje od Zarządu przedstawienie informacji na ten temat na kolejnym posiedzeniu Rady - można przeczytać w projekcie uchwały.

Opozycyjny członek Rady Programowej TVP przypomina o zasadach, jakimi powinny kierować się media publiczne. - Uważam, że obowiązujące media publiczne, ustawowe zasady bezstronności, pluralizmu i wyważenia, nabierają szczególnego znaczenia w tym okresie, kiedy politycy różnych ugrupowań spotykają się z wyborcami i mediami, przedstawiając swoje poglądy i programy. W trakcie ostatniej kampanii wyborczej do Sejmu i Senatu powszechnie wyrażane było przekonanie o braku zachowania tych zasad w programach i audycjach TVP.  Jest wiele wskaźników, których zbadanie pozwoliłoby na sformułowanie opinii na ten temat przez Radę Programową - zauważa Luft.

Jego zdaniem bardzo łatwo jest wykazać brak bezstronności TVP. - Wyjątkowo twardym wskaźnikiem jest porównanie ilości bezpośrednich transmisji wystąpień polityków władzy i opozycji na antenach TVP.  Wystąpienia polityków partii koalicyjnych transmitowane były w TVP Info każdego dnia. Czasem były to transmisje długie - przekraczające godzinę zegarową. Tymczasem wystąpienia polityków opozycji, ich spotkania z wyborcami czy dziennikarzami nie były transmitowane nigdy - przekonuje były członek KRRiT.

Krytykuje kolegów i koleżanki z Rady Programowej TVP za postawę. - Uważałem, że jest obowiązkiem Rady Programowej przeanalizowanie sposobu relacjonowania przez TVP kampanii wyborczej i w tym celu należy się zwrócić do Zarządu spółki o przedstawienie informacji na ten temat, w oparciu o zewnętrzny audyt. Niestety większość członków Rady nie uznała, że jest to potrzebne i w głosowaniu odrzuciła mój projekt, nie proponując niczego w zamian - ubolewa Luft.

Za kilka tygodni zmiany w TVP?

Prawdopodobnie w połowie grudnia rozpocznie pracę rząd Donalda Tuska. Lider Koalicji Obywatelskiej w kampanii wyborczej deklarował, że zmiany w TVP można przeprowadzić w ciągu doby. Nie pomogą w tym obsadzone głównie przez PiS Rada Mediów Narodowych i Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, których kadencja wygasa w 2028 roku. Opozycja rozważa więc zwołanie przez ministra kultury lub aktywów państwowych Walnych Zgromadzeń i postawienie Telewizji Polskiej i Polskiego Radia w stan likwidacji. Likwidatorzy zastąpiliby Mateusza Matyszkowicza i Agnieszkę Kamińską.

Takiego scenariusza obawiają się dziennikarze związani z Telewizyjną Agencją Informacyjną. Przypuszczają, że w styczniu może dojść do fali zwolnień i roszad personalnych w mediach publicznych. Broni ich RMN, która zwraca uwagę, że nie można zlikwidować spółek zapisanych w ustawie o radiofonii i telewizji. Także przewodniczący Świrski wystosował pismo do zarządów TVP i Polskiego Radia, w którym zaapelował o wzmocnienie ochrony i środków bezpieczeństwa w siedzibach spółek. 

Dołącz do dyskusji: Nie będzie audytu dotyczącego kampanii wyborczej w TVP

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
IdzieNowe
Będzie. Proszę chwilę poczekać. Wszystko będzie.
odpowiedź
User
obserwator zmieniającej się rzeczywistości
Że dziennikarzy niepokornych odsuwali przed wyborami takich jak Siezieniewski czy Pajączkowska to już wiemy. Teraz warto poznać jak z PiS przekazywano decyzje do TVP - jak wyglądał ten łańcuszek.....
odpowiedź
User
barak
Że dziennikarzy niepokornych odsuwali przed wyborami takich jak Siezieniewski czy Pajączkowska to już wiemy. Teraz warto poznać jak z PiS przekazywano decyzje do TVP - jak wyglądał ten łańcuszek.....


Karolina, ładna próba zlegendowania się, ale trochę zbyt czytelna xD
odpowiedź