Wspólne produkcje filmowe TVP Historia i Urzędu ds. Kombatantów
Jeszcze w bieżącym roku powstaną trzy filmy dokumentalne na tematnajnowszej historii Polski zrealizowane przez wybitnych reżyserów.Będzie to wspólna produkcja TVP Historia oraz Urzędu ds.Kombatantów i Osób Represjonowanych.
"KS-y. Skazani na karę śmierci" (w reżyserii Marii Dłużewskiej)opowiada o tysiącach często anonimowych ofiar represji NKWD i UB.Przybliża los więźniów politycznych lat wczesnego PRL-u, skazanychna karę śmierci. Jego bohaterami są osoby, w przypadku którychwyrok z różnych powodów nie został wykonany.
"Oskarżenie" (w reżyserii Roberta Kaczmarka) to opowieść oMieczysławie Bujaku, przedwojennym harcerzu, żołnierzu ArmiiKrajowej zgrupowania "Kampinos". Został aresztowany w 1950 r. zadziałalność w podziemiu i skazany na podwójną karę śmierci. Wyrokwykonano.
W "Historii Roja" reżyser Jerzy Zalewski opowie niezwykłąhistorię Mieczysława Dziemieszkiewicza "Roja", który dowodziłoddziałem NSZ-NZW w lasach kurpiowskich aż do swej śmierci w 1950r.
Umowy dotyczące produkcji filmów podpisali w poniedziałek 23października br. dyrektor TVP Historia Artur Dmochowski orazminister Janusz Krupski, szef Urzędu ds. Kombatantów i OsóbRepresjonowanych. Obie instytucje przeznaczą na produkcję filmów po90 tys. złotych.
- Obie nasze instytucje realizują w ten sposób ważną część swejmisji: odkrywają i upowszechniają historyczną prawdę o ludziach,których w PRL skazywano nie tylko na śmierć fizyczną, ale także nazapomnienie. W tej wojnie pomiędzy pamięcią a niepamięcią,wybieramy pamięć i staramy się wypełniać białe plamy w historii -powiedział prezes TVP Andrzej Urbański.
Kanał TVP Historia dostępny jest bezpłatnie dla ok. milionagospodarstw domowych, odbierających programy z satelity ASTRA orazw 50 sieciach kablowych (m.in. ASTER, INEA, TOYA) w całymkraju.
Dołącz do dyskusji: Wspólne produkcje filmowe TVP Historia i Urzędu ds. Kombatantów