Wskaźnik PMI Polski wzrósł o 1,7 pkt m/m do 48,2 pkt w sierpniu
Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI polskiego sektoraprzemysłowego wzrósł w sierpniu br. do 48,2 pkt z 46,5 pkt miesiącwcześniej, poinformowała we wtorkowym komunikacie firma Markit,specjalistyczny dostawca badań gospodarczych. Jest to najwyższypoziom tego wskaźnika od maja 2008 roku.
"W sierpniu dane PMI opracowane przez Markit dla HSBCzasygnalizowały, iż spadek w sektorze był najwolniejszy odpiętnastu miesięcy. Produkcja w tym miesiącu wzrosła po razpierwszy od maja 2008 roku, a nowe zamówienia spadły tylkonieznacznie. Tempo utraty miejsc pracy, aczkolwiek ciągle dośćwyraźne, było najsłabsze od prawie roku" - głosi komunikat.
HSBC PMI Polskiego Sektora Przemysłowego to złożony wskaźnikopracowany w celu przedstawienia ogólnej kondycji w sektorzeprzemysłowym. "Wskaźnik PMI po rekordowym wzroście o 3.5 punktu wlipcu, w sierpniu przy wartości 48.2 odnotował najwyższy poziom odmaja 2008 r." - czytamy dalej.
Głównym czynnikiem napędzającym wzrost wskaźnika PMI wnajnowszym okresie badań był wzrost produkcji w sektorzeprzemysłowy. Wzrost ten zakończył 14-miesięczny okres spadków,który rozpoczął się w połowie zeszłego roku, jednak jego tempo byłoniewielkie.
"W sierpniu poziom nowych zamówień otrzymanych przez polskichproducentów spadł przez szesnasty miesiąc z rzędu. Jednak tempospadku zwolniło wyraźnie, sygnalizując ożywienia na rynku. Liczbanowych zamówień eksportowych wzrosła po raz pierwszy od prawiedwóch lat, dostarczając dalszych dowodów na to, iż najgorszy okresświatowego spowolnienia mamy już za sobą" - czytamy w raporcie.
W sierpniu całkowite ożywienie warunków w sektorze byłopowstrzymane przez dalszy wyraźny spadek zatrudnienia. Wobecspadkowej tendencji w liczbie nowych zamówień, zatrudnienie wsektorze przemysłowym spadło przez kolejny szesnasty miesiąc.Jednak tempo utraty miejsc pracy było najsłabsze od wrześniazeszłego roku.
"W sierpniu moce przerobowe w sektorze przemysłowym pozostałypod niewielką presją, pomimo stabilizacji ilości otrzymanych nowychzamówień. Zaległości produkcyjne spadły w wyraźnym tempie,wydłużając obecny okres spadków do siedemnastu miesięcy. Jednaktempo spadku było najwolniejsze od czerwca 2008 r." - czytamydalej.
Negatywna pozostała natomiast presja cenowa, podkreśla firma. "Wsierpniu, po spadkach odnotowanych w czterech poprzednichmiesiącach koszty produkcji nieznacznie wzrosły. Część firmzgłosiła wzrost cen stali i produktów ropopochodnych. Jednakzniżkowa presja na ceny pozostała wyraźna, o czym świadczy fakt, iżproducenci obniżyli ceny przez kolejny jedenasty miesiąc" -konkluduje Markit.
Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrostaktywności przemysłowej, a poniżej tego progu - spadek aktywnościprzemysłowej.
Dołącz do dyskusji: Wskaźnik PMI Polski wzrósł o 1,7 pkt m/m do 48,2 pkt w sierpniu