Wkrótce kolejne kanały w naziemnej telewizji cyfrowej? UKE bada zainteresowanie ósmym multipleksem
Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował, że do 19 listopada br. mogą zgłaszać się podmioty, które chcą zostać operatorami tzw. ósmego multipleksu. Mają się w nim znaleźć kanały z naziemnej telewizji cyfrowej.
Mowa o multipleksie ogólnopolskim działającym na częstotliwościach z zakresu 174-230 Mhz. Możliwość jego uruchomienia pojawiła się po tym, jak w Polsce wyłączono telewizję analogową (ostatnie nadajniki przestały pracować w lipcu br.). Multipleks ten przeznaczony jest do emisji telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T.
Urząd Komunikacji Elektronicznej w komunikacie poinformował, że zgłosił się do niego jeden z przedsiębiorców z wnioskiem o dokonanie rezerwacji częstotliwości na tym multipleksie. W związku z tym UKE podał, że inne „podmioty zainteresowane rezerwacją tych zasobów częstotliwości powinny skierować swoje zgłoszenia do Prezesa UKE w terminie do dnia 19 listopada 2013 r.”. - Zgłoszenie zainteresowania nie jest równoznaczne ze złożeniem wniosku o rezerwację częstotliwości i służy wyłącznie określeniu przez Prezesa UKE zainteresowania zasobami częstotliwości na wskazanym obszarze - informuje Urząd.
Jacek Strzałkowski, rzecznik prasowy UKE, wyjaśnia Wirtualnemedia.pl, że jeśli więcej niż jeden z podmiotów będzie zainteresowany tymi częstotliwościami, to Urząd będzie musiał zorganizować przetarg na operatora multipleksu. Natomiast jeśli do 19 listopada br. nikt się nie zgłosi poza dotychczasowym przedsiębiorcą, będzie mógł on zarezerwować wspomniane częstotliwości.
- Operatorem multipleksu może być nadawca lub inny podmiot - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Strzałkowski. Zaznacza jednak, że o tym, jakiego typu programy będą mogły być nadawane na tym multipleksie, zdecyduje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Potem operator sam będzie musiał znaleźć chętne telewizje do nadawania na MUX-8. Na nowym multipleksie mogą pojawić się zarówno kanały bezpłatne, jak i płatne (kodowane).
Aktualnie w Polsce działają cztery multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej, w tym trzy ogólnopolskie multipleksy z bezpłatną ofertą programową (MUX-1, MUX-2, MUX-3) oraz jeden multipleks telewizji mobilnej z płatną ofertą Cyfrowego Polsatu (tzw. Telewizja Mobilna).
W tej chwili trwają konsultacje dotyczące zagospodarowania piątego i szóstego multipleksu wchodzących w skład drugiej dywidendy cyfrowej, natomiast siódmy multipleks przeznaczono na szybki internet w technologii LTE.
Dołącz do dyskusji: Wkrótce kolejne kanały w naziemnej telewizji cyfrowej? UKE bada zainteresowanie ósmym multipleksem
To najgłupszy z możliwych pomysłów, żeby KRRiT dokonowyała wyboru - pewnie potrwa to im ze 2 lata, jak oni w ciągu 8 miesięcy wybrali 4 podmioty