W „Wiadomościach” TVP pomylono datę wybuchu II wojny światowej
W poniedziałek w głównym wydaniu „Wiadomości” TVP podano błędną datę wybuchu II wojny światowej. Relację z pomyłką usunięto z pełnego wydania programu w internecie.
W poniedziałkowych „Wiadomościach” wyemitowano materiał Rafała Wolskiego w związku 82. rocznicą zawarcia w sierpniu 1939 roku niemiecko-sowieckiego traktatu o nieagresji znanego powszechnie jako pakt Ribbentrop-Mołotow.
Reporter omyłkowo stwierdził, że Niemcy zaatakowali Polskę 1 sierpnia 1939 roku, po czym prawidłowo dodał, że „sowieci wbili nam nóż w plecy 17 września, wkraczając na Kresy Wschodnie”.
Według @WiadomosciTVP Niemcy zaatakowały Polskę 1 sierpnia 🤦🏻♂️ Co jak co panie @KurskiPL ale za 2 miliardy to moglibyście wysłać pracowników na lekcję historii. Bo lekcji manipulacji nie zapomnieliście im zaserwować – z materiału na stronie internetowej wycięto ten fragment👇 pic.twitter.com/aJFWUOpLbl
— Miłosz Motyka (@motykamilosz) August 23, 2021
Na błąd szybko zwrócili uwagę politycy i dziennikarze aktywni na Twitterze. - Według @WiadomosciTVP Niemcy zaatakowały Polskę 1 sierpnia Co jak co panie @KurskiPL ale za 2 miliardy to moglibyście wysłać pracowników na lekcję historii. Bo lekcji manipulacji nie zapomnieliście im zaserwować - stwierdził Miłosz Motyka, rzecznik prasowy PSL. - Takich materiałów nikt nie sprawdza! Gdyby dotyczyły byłego Premiera to co innego, one są „dopieszczane” sekunda po sekundzie - dodał Jan Strzeżek, zastępca rzecznika prasowego Porozumienia.
- 2 miliardy złotych rocznie złotych z naszych podatków - skomentował Sylwester Ruszkiewicz z Wirtualnej Polski.
„Wiadomości” poprawiły błąd
W serwisie internetowym „Wiadomości” z wydania głównego w poniedziałek usunięto relację Rafała Wolskiego. Jest ona nadal dostępna jako osobny materiał, przy czym poprawiono w niej błąd - reporter stwierdza, że Niemcy zaatakowali Polskę 1 września 1939 roku.
Na początku listopada ub.r. w głównym wydaniu „Wiadomości” TVP jako autentyczny przytoczono absurdalny wpis twitterowicza podszywającego się pod Martę Lempart, jedną z liderek Strajku Kobiet. Redakcja „Wiadomości” przeprosiła na Twitterze, tłumacząc to „niezamierzonego błędu edytorskim”.
Z kolei na początku sierpnia br. w TVP Info na infografice podano informację o zarobkach prezydenta Wielkiej Brytanii. Błąd od razu wychwycił dziennikarz prowadzący program.
Według danych Nielsen Audience Measurement w lipcu br. główne wydania „Wiadomości” oglądało średnio 1,93 mln osób, z czego 1,47 mln w TVP1, a 463,4 tys. w TVP Info.
Dołącz do dyskusji: W „Wiadomościach” TVP pomylono datę wybuchu II wojny światowej