Według 85 proc. Polaków państwo nie dba o ich zdrowie
95% Polaków jest zdania, że powinni ponosić koszty związane z ochroną zdrowia. Dla 63% respondentów wydatki zdrowotne są bardzo istotne. Jednocześnie 85% Polaków jest przekonanych, że państwo nie dba o ich zdrowie - wynika z badania ARC Rynek i Opinia.
Polacy są zdecydowanie niezadowoleni z funkcjonowania służby zdrowia w Polsce. Tylko 2% obywateli uważa, że państwowy system opieki zdrowotnej funkcjonuje doskonale, przy czym nikt z grupy wiekowej 60+ nie podzielił tej opinii.
70% badanych uznało, że państwowy system opieki zdrowotnej jest lub zmierza ku stanowi krytycznemu. Przyczynę słabej kondycji służby zdrowia respondenci widzą w nieefektywnym sposobie zarządzania.
Tylko co piąty badany uważa, że państwo zapewnia jemu i jego rodzinie wysoką jakość usług, kiedy tego potrzebuje. 40% Polaków nie jest w ogóle przekonanych co do tego faktu.
65% badanych jest zdania, że system opieki zdrowotnej powinien być finansowany przez państwo i dochody z podatków, a co piąty Polak jest zwolennikiem prywatnego systemu opieki zdrowotnej. Opinia w tej sprawie zmienia się w regularnym, miarowym stopniu wraz z wiekiem – czym starsi respondenci tym bardziej przychylają się ku stanowisku, że to państwo powinno finansować służbę zdrowia, a czym młodsi tym w większym stopniu opowiadają się za finansowaniem opieki z prywatnej kieszeni.
Polacy czują się odpowiedzialni za swój stan zdrowia i gotowi są ponosić koszty związane z jego ochroną. Opinie respondentów wskazują na to, że część z nich byłaby skłonna ponosić dodatkowe koszty związane z wizytami u lekarzy pierwszego kontaktu i u lekarzy specjalistów, pod warunkiem, że wizyty te byłyby bardziej dostępne, a jakość świadczonych usług wyższa.
Badanie zostało zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia w grudniu 2015 r., metodą CAWI (ankiety online na epanel.pl), na reprezentatywnej grupie Polaków (płeć, wiek, wielkość miejscowości), N= 1261.
Dołącz do dyskusji: Według 85 proc. Polaków państwo nie dba o ich zdrowie
Wpadka z Dziwnym panem ze Stocku - bez komentarza