W Polskim Radiu tylko polskie przeboje
Po raz drugi Program 1 Polskiego Radia S.A. przeprowadzi akcję "Maj polskiej piosenki"
Od 1 do 31 maja 2003 r. na antenie radiowej „Jedynki” będzie nadawana wyłącznie polska muzyka. Przy zachowanym ramowym układzie audycji prezentowane będzie całe spektrum gatunków i stylów - piosenka, muzyka instrumentalna, jazz, muzyka klasyczna.
Maj polskiej piosenki - to akcja, która ma zwrócić uwagę na wysoką wartość polskiej twórczości rozrywkowej, zdominowanej kulturą anglosaską w mediach elektronicznych - obecność polskich piosenek na antenach radiowych nie przekracza obecnie 15% (w Programie 1 Polskiego Radia S.A. wynosi ponad 50%).
„Na taki układ dźwiękowy mają wpływ wielkie wytwórnie płytowe, które de facto kształtują jego muzyczny wizerunek. Tendencja marginalizacji redaktorów muzycznych w rozgłośniach radiowych, przyjmowanie gotowych pakietów muzycznych dostarczanych poszczególnym stacjom przez wielkie wytwórnie płytowe, doprowadziło do ujednolicenia brzmienia i tym samym wyrugowała ogromną część twórczości muzycznej. Dotyczy to w dużym stopniu polskiej muzyki rozrywkowej, która do niedawna z pozycji centralnej przesunęła się na margines brzmienia muzycznego stacji radiowych.” – tłumaczy Paweł Sztompke – szef Redakcji Muzycznej Programu 1 Polskiego Radia S.A.
Pierwsza akcja Maj polskiej piosenki została przeprowadzona w maju ubiegłego roku.
Na podjęcie akcji przez Programu 1 PR S.A. miały wpływ cotygodniowe badania z Polish Airplay Chart (kompilowanej na podstawie elektronicznego monitoringu 4 stacji radiowych o największym udziale w rynku oraz danych przesyłanych przez prawie 100 stacji regionalnych i lokalnych). Wynikało z nich, że w przypadku muzyki rozrywkowej, wśród piosenek lansowanych na antenach radiowych, 8 na 10 to utwory zagraniczne. Ta nierównowaga, wręcz dyskryminacja polskich piosenek ma wiele przyczyn: historycznych, ekonomicznych i kulturowych.
Redakcja Muzyczna Programu 1 PR S.A. chciała zwrócić uwagę na skalę tego zjawiska. „Przystępując do akcji liczyliśmy się nawet z utratą słuchalności, zmniejszeniem wpływów reklamowych. Wielu dziennikarzy muzycznych z którymi konsultowaliśmy się, ostrzegało nas, że ryzyko jest zbyt duże, a antena straci na atrakcyjności i dynamice. A jednak zaryzykowaliśmy mając przekonanie, że nasz Program musi bronić polskiej twórczości.” – mówi Paweł Sztompke.
Efekty ubiegłorocznej akcji przekroczyły oczekiwania pomysłodawców. Codziennie otrzymywali ok. 1000 telefonów od słuchaczy. Zdecydowana większość z nich, ok. 90 % z entuzjazmem mówiła o polskich utworach, prosząc również o prezentację swoich ulubionych piosenek na antenie. Ideę poparli ludzie kultury, artyści i VIP-y nagrywając nieodpłatnie specjalne reklamówki informujące o akcji PR 1.
„Zdobyliśmy nowych słuchaczy. Z życzliwością zostaliśmy potraktowani przez środowisko artystyczne. Dodatkowym elementem pozytywnym naszej akcji stało się większe zainteresowanie innych stacji publicznych i komercyjnych, polską twórczością. Już w czerwcu, lipcu i sierpniu, według wcześniej wymienionych badań, proporcje pomiędzy nadawaniem utworów polskich i zagranicznych nie były tak niekorzystne dla rodzimej twórczości” - mówi Paweł Sztompke.
Dołącz do dyskusji: W Polskim Radiu tylko polskie przeboje