Nowa niebezpieczna moda na TikToku. Chodzi o podpalanie lasów
TikTokerka z Pakistanu celowo miała podpalać lasy, by nagrywać pożary i relacjonować je na swoim profilu. Cel był jeden - zwiększenie popularności konta.
Oburzający trend na TikToku opisuje portal Vice. Humaira Asghar, znana na platformie pod nickiem "Dolly", została oskarżona o rzekome podpalenie lasu podczas kręcenia filmu na TikToka. Na platformie śledzi ją 11,5 miliona fanów.
W 11-sekundowym klipie, już usuniętym z platformy, influencerka pokazała zalesione wzgórza pokryte płomieniami. Dramatyzmu dodało filmikowi zwolnione tempo kolejnych kadrów, zestawionych z modną piosenką, w której wspomina się o "podpalaniu". Pod klipem, nakręconym rzekomo w Parku Narodowym Margalla Hills, "Dolly" napisała: "ogień wybucha, gdziekolwiek jestem".
Pożar, o wzniecenie którego została oskarżona influencerka, wybuchł na terenie Parku Narodowego Wzgórz Margalla. To obszar szczególnie cenny przyrodniczo, przedłużenie pasma górskiego Himalajów i naturalne siedlisko wielu zagrożonych wyginięciem roślin i zwierząt. Występuje tam 600 gatunków roślin, 250 odmian ptaków, 38 ssaków i 13 gatunków gadów.
"Dolly" w oświadczeniu wydanym po publikacji Vice odżegnuje się od oskarżeń o podpalenie, dodając, że "nie ma nic złego w robieniu filmików". Zdaniem influencerki, jej filmik wcale nie został nakręcony w parku narodowym Wzgórz Margalla, ale w miejscu oddanym od około kilkadziesiąt kilometrów.
Podpalić las dla wyświetleń na TikToku?
Pakistańscy urzędnicy cytowani przez Vice twierdzą, że podpalenia dla zwiększenia popularności w intenecie to nowy trend w kraju, który zmaga się obecnie z rekordową falą upałów. W niektórych regionach kraju termometry pokazują nawet 51 stopni Celsjusza.
"Młodzi ludzie zdeterminowani, by zdobyć fanów, podpalają nasze lasy w gorącej i suchej porze roku" - zatweetowała Rina S Khan Satti, przewodnicząca Islamabad Wildlife, organizacji dbającej o pakistańskie parki narodowe. "Ci psychotyczni młodzi ludzie muszą zostać złapani i natychmiast trafić za kratki - dodała.
Na początku maja mężczyzna pochodzący z Abbottabad (60 km na północny wschód od Islamabadu) został aresztowany za celowe wzniecenie pożaru lasu, który miał posłużyć za tło do jego filmiku. Na innym niedawno opublikowanym nagraniu widać, jak dwóch mężczyzn pozoruje wzniecenie pożaru lasu, a następnie ucieka przed nim, podczas gdy w tle gra muzyka.
مارگلہ کے جنگلات میں آگ لگانے والے جوانوں کی ویڈیو سامنے آگئی@ahsanpsp @dcislamabad pic.twitter.com/7Ke0znzms8
— sajid sheikh (@sajidsheikh321) May 16, 2022
W Polsce za za celowe wywołanie pożaru grozi kara pozbawienia wolności od roku do lat 10. W przypadku działania nieumyślnego, kara wynosi od 3 miesięcy do lat 5.
Na TikToku sporadycznie pojawiają się trendy, które można określić jako szkodliwe społecznie. W zeszłym roku głośno było o"blackout challenge" - wyzwaniu polegającym na podduszaniu się do utraty świadomości. "Wyzwanie" podjęła 10-latka z Włoch, niestety skończyło się do dla niej tragicznie - mimo natychmiastowej pomocy i przewiezieniu do szpitala, zmarła . Po tym wypadku na kilka tygodni zablokowano we Włoszech dostęp do serwisu dla użytkowników, których wieku nie można zweryfikować. Do tego czasu platforma musi wprowadzić skuteczne mechanizmy weryfikacji wieku użytkowników. C
Dołącz do dyskusji: Nowa niebezpieczna moda na TikToku. Chodzi o podpalanie lasów