TVP3 Poznań patronem festiwalu społeczności LGBT+. „Szacunek dla różnorodności”
Poznański oddział Telewizji Polskiej został patronem medialnym festiwalu Poznań Pride, który odbędzie się w czerwcu br. Stacja będzie relacjonować odbywający się w jego ramach XX Marszu Równości w Poznaniu. Zmiana podejścia do pokazywania osób LGBT+ jest możliwa dzięki zmianie władz TVP.
- Konstytucja RP wzywa do dbałości o „zachowanie przyrodzonej godności człowieka, jego prawa do wolności i obowiązku solidarności z innymi” i dlatego TVP Poznań będzie wspierać szacunek dla różnorodności. O nim opowiada Marsz Równości i Poznań Pride - mówi Wirtualnemedia.pl Jan Józefowski, dyrektor TVP3 Poznań, który kieruje wielkopolskim oddziałem od końca stycznia br.
Organizatorem Poznań Pride i Marszu Równości w Poznaniu jest Grupa Stonewall. W poprzednich latach festiwal społeczności LGBT+ trwał tydzień pod nazwą Pride Week, w tym roku zostanie zastąpiony przez cały miesiąc pełen wydarzeń promujących tolerancję i równość. Kulminacyjnym punktem obchodów będzie XX Marsz Równości, który przejdzie przez stolicę Wielkopolski 29 czerwca br. Po raz pierwszy w historii w to wydarzenie finansowo i organizacyjnie zaangażują się miasto Poznań oraz Estrada Poznańska.
Relacjonowanie festiwalu społeczności osób LGBT+ to ogromna zmiana w polityce Telewizji Polskiej, wynikająca z wymiany kierownictwa publicznego nadawcy. Za czasów rządów Jacka Kurskiego na Woronicza o tej społeczności w TVP nie mówiono wcale albo tylko negatywnie.
Nowy dyrektor TVP3 Poznań przeprosił osoby LGBT+
We wrześniu 2018 roku widzowie TVP 3 Poznań mogli wtedy usłyszeć, że „według specjalistów u podstaw homoseksualizmu leży zaburzenie tożsamości płciowej, będące dramatem człowieka”, a „Marsz Równości to swoista promocja takich zaburzeń” oraz przytaczane przez prowadzącą „Teleskop” dziennikarkę komentarze: „wstyd być poznaniakiem, co za spedalone miasto” i „pedalskie flagi”.
Za poprzednią postawę TVP3 Poznań wobec osób LGBT+ Jan Józefowski przeprosił w lutym w nowym programie stacji „Łączymy”. - Dziś w programie „Łączymy” rozmawiać będziemy o tym, jak dyskutować by się nie kłócić, jak wymieniać się opiniami, a nie obrażać, mamy w Polsce wiele do zrobienia z kulturą naszych sporów i najwyższy czas zacząć nad nią pracować. Ale w związku z tym, że to nasz pierwszy program nowej publicystyki TVP Poznań chciałem powiedzieć coś jeszcze – zaczął pierwszy odcinek programu Józefowski.
Po czym wygłosił przeprosiny: - W minionych latach padały na tej antenie słowa, które nigdy padać nie powinny pod adresem osób LGBT+, muzułmanów czy innych, jakichkolwiek przeciwników minionej władzy, bardzo państwa za to przepraszam – powiedział dyrektor.
Dołącz do dyskusji: TVP3 Poznań patronem festiwalu społeczności LGBT+. „Szacunek dla różnorodności”