Ustawa zapewniająca kanałom TVP pierwsze pozycje na pilocie trafiła do Sejmu
Do Sejmu trafił projekt ustawy Prawo komunikacji elektronicznej, przyjęty przez rząd w połowie listopada. Projekt wprowadza m.in. zmiany w ustawie radiofonii i telewizji, które będą istotne dla nadawców i operatorów.
Projekt dostosowuje polskie prawo do unijnych regulacji, jeśli chodzi o ustanowienie Europejskiego kodeksu łączności elektronicznej. Nowe przepisy mają kompleksowo obejmować funkcjonowanie rynku komunikacji elektronicznej w naszym kraju.
Rząd w listopadzie wprowadził do ustawy autopoprawkę, która wprowadza zmiany w ustawie o radiofonii i telewizji. Zgodnie z nimi do nowej zasady must carry, must offer wpisane mają być tylko TVP1, TVP2, TVP3, TVP Kultura i TVP Info. Pozostałe stacje po konsultacjach wskazałby przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Nie mogłoby ich być więcej niż 30.
Projekt przewiduje, że pierwsze pięć kanałów na dekoderach operatorów płatnej telewizji zajmowałoby pięć stacji TVP objętych zasadą must carry, must offer, kolejne pozycje zajmą kanały z listy z rozporządzenia KRRiT. Programy regionalne TVP będą musiały być oferowane przez platformy satelitarne. Z kolei operatorzy mają mieć obowiązek sprzedaży dostępu do pojedynczych kanałów (a la carte).
Branża krytykuje zmiany w ustawie medialnej
Pytani przez Wirtualnemedia.pl operatorzy płatnej telewizji i eksperci twierdzą, że projekt ingeruje w swobodę działalności gospodarczej. Przewidują, że szykowana ustawa zamiast poprawić ofertę programową, doprowadzi do jej zubożenia, wzrostu cen i zamknięcia niektórych kanałów telewizyjnych.
Ustawa wprowadza też inne zmiany:
- Uregulowane zostaną zasady wykonywania działalności, która polega na dostarczaniu publicznych sieci telekomunikacyjnych lub świadczeniu usług komunikacji elektronicznej. Nowe rozwiązania będą dotyczyć nie tylko tradycyjnych przedsiębiorców telekomunikacyjnych, ale także operatorów tzw. usług Over the Top (komunikatory i aplikacje).
- Ustalone zostaną kwestie związane z gospodarowaniem częstotliwościami, zasobami numeracji oraz zapewnieniem dostępu do sieci telekomunikacyjnych.
- Zagwarantowana zostanie ochrona praw użytkowników końcowych, w szczególności przez wprowadzenie nowych obowiązków informacyjnych oraz wzmocnienie uprawnień dotyczących zawierania umowy i jej rozwiązywania.
- Wprowadzona zostanie możliwość otrzymania przez abonentów prepaid zwrotu pozostałych na koncie środków z doładowań, w przypadku wygaśnięcia ważności konta.
- W przypadku przedterminowego rozwiązania umowy, znacząco ograniczona zostanie natomiast wysokość roszczeń odszkodowawczych, które stosują dostawcy usług wobec abonenta.
Na razie nie wiadomo kiedy Sejm zajmie się ustawą. Nowe rozwiązania mają wejść w życie po sześciu miesiącach od ogłoszenia, z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach. Przepisy mają zastąpić Prawo telekomunikacyjne z 2004 r.
Dołącz do dyskusji: Ustawa zapewniająca kanałom TVP pierwsze pozycje na pilocie trafiła do Sejmu