TVP przegrywa z TVN i Polsatem
Według widzów telewizja publiczna to najmniej obiektywna i bezstronna stacja z najgorszą ofertą programową. Najlepiej oceniana jest TVN.
Spośród trzech największych stacji telewizyjnych jako bezstronna najczęściej przez widzów wskazywana jest TVN (58 proc.), na drugim miejscu pod tym względem jest Polsat (56 proc.), a na trzecim TVP (46 proc.) - wynika z najnowszego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej.
CBOS zapytał Polaków deklarujących, że są widzami jednej z trzech największych stacji telewizyjnych (TVP, TVN i Polsatu) o to, jak oceniają ich obiektywność, wiarygodność, pluralizm polityczny i ofertę programową. Jako stronnicze i nieobiektywne stacje komercyjne postrzega 22 proc. widzów TVN i 16 proc. Polsatu. O Telewizji Polskiej (pytano o 1, 2 i 3 program TVP) sądzi tak 35 proc. jej widzów.
Autorzy sondażu zastrzegli, że do tej pory w badaniach uwzględniano tylko TVP, stąd tylko w przypadku tej stacji można prześledzić zmiany opinii w czasie. Przy okazji zaznaczyli, że po raz pierwszy od września 1996 r. mniej niż połowa widzów TVP uznała ją za obiektywną.
W badaniu zapytano również o wiarygodność stacji telewizyjnych. Widzowie stacji komercyjnych mają o nich lepsze zdanie, niż widzowie oceniający TVP. Jako wiarygodne TVN i Polsat ocenia odpowiednio: 67 proc. i 62 proc. ich widzów, a telewizję publiczną - 53 proc. badanych widzów tej stacji. Według CBOS pod względem wiarygodności telewizja publiczna uzyskuje oceny najgorsze od dziesięciu lat. Zdaniem respondentów, TVN i Polsat w większym stopniu niż TVP odzwierciedlają różnorodność poglądów politycznych w kraju. 61 proc. osób deklarujących oglądanie TVP uważa, że telewizja publiczna stara się przedstawiać różne kierunki polityczne, natomiast o TVN sądzi tak 67 proc. jej widzów, a o Polsacie 65 proc. badanych widzów tej stacji.
Według CBOS ponad dwie piąte dorosłych widzów telewizji publicznej (45 proc.) uważa, że jej programy są interesujące. Zdaniem CBOS są to najgorsze oceny TVP na ten temat od 1994 roku. Większość ankietowanych oglądających TVN (71 proc.) twierdzi, że programy tej stacji są ciekawe. Programy Polsatu ocenia jako interesujące 62 proc. jego widzów.
CBOS zapytał także widzów o ocenę nastawienia politycznego programów informacyjnych i publicystycznych emitowanych w poszczególnych stacjach: czy sprzyjają one rządowi i koalicji rządzącej, opozycji, czy też są bezstronne. W przypadku wszystkich trzech nadawców największe grupy stanowią widzowie określający ich programy jako bezstronne, jednak mniej ich jest w przypadku TVP (40 proc.) niż TVN (56 proc.) i Polsatu (53 proc.).
TVP stosunkowo często postrzegana jest przez swoich widzów jako nadawca sprzyjający rządowi (27 proc.), rzadko (7 proc.) - opozycji - wynika z sondażu. W przypadku TVN jest odwrotnie: 18 proc. widzów tej stacji sądzi, że opowiada się ona po stronie opozycji, a 5 proc. - że po stronie rządu. Spośród widzów Polsatu co jedenasty (9 proc.) ocenia, że jego programy sprzyjają opozycji, a 5 proc. - że rządowi.
Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 2-5 listopada 2006 roku na liczącej 979 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
Co na te wyniki badań telewizja publiczna?
TVP sceptycznie odnosi się do badań CBOS. Wczoraj podała własne, które zleca TNS OBOP.
W listopadzie br. spośród nadawców telewizyjnych i radiowych, zaufaniem największej liczby Polaków cieszą się oba programy telewizji publicznej. Zaufanie do TVP2 wyraża 64%, a do TVP1 – 63% badanych. Ponad połowa Polaków ufa także temu, co o sprawach kraju i społeczeństwa mówi się w Polsacie i w TVP3 (po 57%) oraz w TVN (56%).
Zdaniem większości społeczeństwa (65%) obraz świata, przedstawiany w telewizji publicznej, jest zgodny z rzeczywistością. Odmienną opinię na ten temat ma częściej niż co czwarty respondent (26%).
Nieco mniej ankietowanych jest zdania, że zgodny z rzeczywistością jest obraz świata prezentowany w Polsacie (62%). Najmniej zgodny z rzeczywistością, zdaniem badanych, jest obraz świata prezentowany w TVN (56%).
O wynikach sondażu CBOS dla Rzeczpospolitej
Aleksander Myszka prezes telewizji Polsat
Bardzo się cieszę, że zostaliśmy tak wysoko ocenieni przez widzów i to w tak poważnych dla telewizji komercyjnej kategoriach, jak bezstronność, obiektywizm czy wiarygodność. Staramy się przygotowywać nasze programy tak, by odzwierciedlały pełną gamę przekonań, zainteresowań oraz punktów widzenia naszych odbiorców.
Tomasz Szymchel rzecznik TVP
Według badań TNS OBOP w listopadzie spośród nadawców telewizyjnych i radiowych zaufaniem największej liczby Polaków cieszą się oba programy telewizji publicznej. Zdaniem większości społeczeństwa (65 proc.) obraz świata, przedstawiany w telewizji publicznej, jest zgodny z rzeczywistością. Pytani, czy TVP prezentuje kierunek lewicowy czy prawicowy, 48 proc. respondentów wybrało odpowiedź, że TVP jest neutralna w tym względzie. OBOP przeprowadza badania parę razy w roku a nie co kilka lat, jak CBOS, którego przedostatnie badania dotyczyły 2000 roku. Od tego czasu rynek telewizyjny Polsce bardzo się zmienił.
Andrzej Sołtysik rzecznik TVN
Wyniki badań są dla nas bardzo dobre. Potwierdzają, że to, co robimy w zakresie programowania stacji, jest słuszne. Cieszą zwłaszcza wyniki mówiące o bezstronności i wiarygodności. Pracowaliśmy na tę pozycję od lat. Myślę, że ocena naszego nastawienia politycznego wynika z obiektywizmu naszych programów; rząd i opozycja się zmieniają, my byliśmy i jesteśmy po stronie widza, czyli obywatela a nie takiej czy innej władzy lub opozycji. Badania pokazują, że jesteśmy stacją najbardziej obiektywną. To oznacza, że dobrze pełnimy naszą rolę. Koniec końców, 71 proc. widzów uznało, że nasze programy są interesujące - to najwyższy odsetek spośród wszystkich stacji i to jest dla nas najważniejsze. To ogromny potencjał!
Dołącz do dyskusji: TVP przegrywa z TVN i Polsatem