TVP Kultura będzie nadawana w HD, TVP Sport HD na MUX-3
Od 23 października br. TVP Kultura zmieni standard nadawania z jakości SD na HD (High Definition) i przejdzie na MUX-8, gdzie zastąpi TVP Sport. Kanał ten będzie z kolei dostępny w jakości HD na MUX-3 naziemnej telewizji cyfrowej - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.
TVP Kultura - do tej pory obecna na multipleksie trzecim – w nocy z 22 na 23 października br. rozpocznie nadawanie na multipleksie ósmym. Zmianie ulegnie także standard jej nadawania z SD na HD. Tym samym zajmie sloty, które były zarezerwowane dla TVP Sport.
Natomiast kanał sportowy publicznego nadawcy będzie dostępny - tak jak obecnie - na MUX-3, ale w jakości HD. Zniknie z kolei całkowicie z MUX-8.
- TVP cały czas pracuje nad podnoszeniem standardu odbioru wszystkich kanałów telewizyjnych, tak by spełniać oczekiwania naszych widzów - odpowiedziało nam biuro prasowe nadawcy.
Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że zmiany są podyktowane decyzją biznesową. Plusem dla widzów zainteresowanych sportem ma być także podniesienie jakości TVP Sport na ogólnodostępnym MUX-3. Skorzystać mają także widzowie TVP Kultura, którzy będą mogli oglądać program w lepszej jakości. Jeden z naszych rozmówców uważa jednak, że multipleks ósmy nadal nie poprawił zasięgu nadawania.
TVP Sport jednocześnie na MUX-3 i MUX-8
Od tego czasu obecna jest tam TVP Rozrywka oraz TVP Sport w jakości HD. Tym samym, kanał sportowy jest obecny na dwóch multipleksach - także na MUX-3, w telewizji naziemnej (w jakości SD). Tym samym umożliwiono widzom oglądanie transmisji sportowych bez ograniczeń (TVP Sport zajął miejsce TVP Rozrywka na MUX-3 od 7 czerwca 2018 roku, umożliwiło to oglądanie mundialu na otwartej antenie).
Po zmianach wprowadzonych 23 października br. układ kanałów na MUX-3 będzie wyglądał następująco: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Historia, TVP Info HD i TVP Sport HD. Natomiast na MUX-8 obecne będą: TVP Kultura HD, TVP Rozrywka, Metro, Zoom TV, Nowa TV oraz Telewizja WP.
Multipleks ósmy został uruchomiony w połowie 2016 roku, a jego operatorem jest spółka Emitel. Telewizja publiczna ociągała się z decyzją korzystania z MUX-8, tłumacząc to koniecznością przestawiania anten, związaną z polaryzacją i problemami z dźwiękiem. W tej sprawie operator miał także na pieńku z ZPR Media (właściciel NOWA TV) oraz WP, nadawcą Telewizji WP.
Emitel we współpracy z TVP uruchomił i współfinansował kampanię, mającą na celu wyjaśnienie widzom, jak odbierać kanały dostępne na MUX-8, a w szczególności zachęcając do modernizacji instalacji antenowej oraz przestrajania telewizorów i dekoderów w celu odbierania wszystkich kanałów z multipleksów naziemnych. Kampania miała zwiększyć świadomość Polaków, że mogą korzystać za darmo z dodatkowych kanałów, muszą jedynie wymienić lub przestroić antenę.
W ub.r. Telewizja Polska zanotowała wzrost przychodów o 24 proc. do 2,2 mld zł, głównie dzięki 359 mln zł więcej z abonamentu rtv. Wzrosły też wpływy nadawcy z reklam, sponsoringu, sprzedaży programów i licencji. W ub.r. zatrudnienie w firmie wynosiło prawie 2,7 tys. etatów.
Dołącz do dyskusji: TVP Kultura będzie nadawana w HD, TVP Sport HD na MUX-3