TVP i EBU: kolejne częstotliwości naziemne dla telewizji
Telewizja Polska i Europejska Unia Nadawców Publicznych uważają, że tzw. druga dywidenda cyfrowa powinna być wykorzystana na poszerzenie oferty programowej naziemnej telewizji cyfrowej.
Stanowisko TVP i EBU zostało sformułowane na spotkaniu członka zarządu TVP Mariana Zalewskiego i dyrektora TVP Technologie Wiesława Łodzikowskiego z kierownictwem EBU: prezesem Jean-Paulem Philippotem, dyrektor generalną Ingrid Deltenre i dyrektorem ds. technologii i innowacji Simonem Fell. Miało ono miejsce w poniedziałek 20 października br. w siedzibie Europejskiej Unii Nadawców w Genewie.
Celem spotkania było m.in. omówienie strategii EBU i Telewizji Polskiej co do roli europejskich nadawców publicznych po zakończeniu wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej i wyłączeniu emisji analogowych. W wyniku tego procesu zwolnieniu uległa część częstotliwości, które stanowią tzw. drugą dywidendą cyfrową. Chodzi o częstotliwości w przedziale 694-790 MHz. Kwestia ich wykorzystania dzieli nadawców i operatorów, część z nich chce, żeby zostały one przeznaczone na internet mobilny.
Inne zdanie w tej sprawie mają jednak TVP i EBU, które uzgodniły, że “stoją konsekwentnie na stanowisku, iż te zasoby częstotliwości powinny zostać wykorzystane, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, na potrzeby poszerzenia oferty programowej naziemnej telewizji cyfrowej”.
W czasie rozmów poruszono również temat finansowania europejskich mediów publicznych, pozyskiwania środków europejskich na produkcję audycji o charakterze misyjnym i rozwoju technologicznego nadawców.
Europejska Unia Nadawców (EBU) jest międzynarodową organizacją zrzeszającą nadawców publicznych. W jej skład wchodzi 73 członków z 56 krajów europejskich oraz 36 członków stowarzyszonych z Azji, Afryki i obu Ameryk.
Dołącz do dyskusji: TVP i EBU: kolejne częstotliwości naziemne dla telewizji