Zdaniem sądu porównanie TVP do goebbelsowskich mediów nie łamie prawa
Sąd karny w Warszawie podtrzymał wyrok sądu rejonowego i zadecydował, że prof. Wojciech Sadurski nie zniesławił Telewizji Polskiej, nazywając ją „goebbelsowskimi mediami”. Wyrok jest prawomocny, ale publiczny nadawca ma teraz 14 dni, by ewentualnie wnieść kasację.
Telewizja Polska wytoczyła proces karny prof. Sadurskiemu z art. 212 Kodeksu karnego mówiącego właśnie o zniesławieniu. Powodem był wpis prawnika na Twitterze, zamieszczony krótko po śmierci Pawła Adamowicza (styczeń 2019 roku). Wojciech Sadurski napisał wówczas, że po tym, jak „zaszczuty przez rządowe media polityk został zamordowany, żaden demokrata, żaden polityk opozycyjny, nie powinien przekroczyć progu goebbelsowskich mediów”.
Nadawca domagał się przeprosin i wpłaty 10 tys. zł na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W marcu 2019 roku Sąd Rejonowy w Warszawie umorzył postępowanie. - Telewizja Polska odwoła się od postanowienia, ponieważ uważa jego uzasadnienie za co najmniej kontrowersyjne - przekazało nam wtedy biuro prasowe nadawcy. W czerwcu 2019 roku sąd wyższej instancji uznał, że sprawę należy przekazać do ponownego rozpatrzenia w instancji niższej, ale w marcu br. sąd pierwszej instancji ponownie uniewinnił prof. Sadurskiego z zarzutu zniesławienia.
W czwartek ten wyrok podtrzymał sąd karny. - Wyrok prawomocny na moją korzyść w rozprawie apelacyjnej z oskarżenia pryw. TVP Jacka Kurskiego. Mój wpis nie miał charakteru przestępczego - skomentował prof. Sadurski na Twitterze. TVP ma teraz dwa tygodnie na wniesienie kasacji - na razie nie wiadomo, czy prawnicy nadawcy zdecydują się na to.
Wyrok prawomocny na moją korzyść w rozprawie apelacyjnej z oskarżenia pryw. TVP Jacka Kurskiego. Mój wpis nie miał charakteru przestępczego. To co może wzbudzić zainteresowanie to reakcja TVP na mój wpis. „Uderz w stół, a nożyce się odezwą?” – pytał w uzasadnieniu s. Piotr Kluz.
— Wojciech Sadurski (@WojSadurski) September 23, 2021
Prof. Wojciech Sadurski wygrał też proces sądowy z Prawem i Sprawiedliwością. W czerwcu 2020 roku sąd orzekł, że prawnik nie musi przepraszać partii za określenie jej mianem "zorganizowanej grupy przestępczej", ponieważ nie naruszył w ten sposób jej dóbr osobistych.
Dołącz do dyskusji: Zdaniem sądu porównanie TVP do goebbelsowskich mediów nie łamie prawa