TV Republika bez wstępu na konferencje ministerstw. Interweniuje RPO
Dziennikarze Telewizji Republika nie zostali wpuszczeni na konferencje prasowe ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz ministra sprawiedliwości. Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do obu resortów o wyjaśnienia.
W poniedziałek 22 stycznia reporter Telewizji Republika nie został wpuszczony na konferencję prasową w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, na której Bartłomiej Sienkiewicz odniósł się do odmowy wpisania do KRS postawienia Telewizji Polskiej w stan likwidacji. Resort nie podał powodów tej decyzji. Szef stacji Tomasz Sakiewicz zapowiedział, że skieruje do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu naruszenia art. 44 Prawa prasowego, mówiącego o tłumieniu i utrudnianiu krytyki prasowej.
Krytycznie decyzję resortu kultury skomentowały Centrum Monitoringu Wolności Prasy działające przy SDP oraz Towarzystwo Dziennikarskie. - Odmowa dopuszczenia medium na konferencję prasową to zły precedens. Byliśmy przekonani, że po wyborach 15 października skończą się oświadczenia władzy dla mediów bez możliwości zadawania pytań i że nie będzie już mediów nie wpuszczanych na konferencje prasowe mimo akredytacji - skomentowała ta druga organizacja.
CZYTAJ TEŻ: TV Republika jak stare TVP Info? Sakiewicz: to TVP zabierała naszych dziennikarzy
Kilka dni później dziennikarz TV Republika nie mógł wejść na konferencję prasową ministra sprawiedliwości Adama Bodnara.
Rzecznik Praw Obywatelskich przywołuje Prawo prasowe i konstytucję
Stanowisko w tej sprawie zajął też Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek. Zwrócił uwagę, że reporter TV Republika jako jedyny nie został wpuszczony na konferencję ministra kultury.
RPO podkreślił, że zgodnie z art. 2 Prawa prasowego „organy państwowe zgodnie z Konstytucją RP stwarzają prasie warunki niezbędne do wykonywania jej funkcji i zadań, tym również umożliwiające działalność redakcjom dzienników i czasopism zróżnicowanych pod względem programu, zakresu tematycznego i prezentowanych postaw”. - Stosownie zaś do art. 1 tej ustawy, prasa korzysta z wolności wypowiedzi i urzeczywistnia prawo obywateli do ich rzetelnego informowania, jawności życia publicznego oraz kontroli i krytyki społecznej - dodał.
Zdaniem Rzecznika „niedopuszczenie do udziału w konferencji prasowej uniemożliwiło dziennikarzom zadanie pytań w sprawach istotnych z punktu widzenia opinii publicznej, dlatego może zostać uznane za naruszenie wolności wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji wyrażonej w art. 54 ust. 1 Konstytucji RP”.
CZYTAJ TEŻ: W TV Republika coraz więcej telezakupów. Kto reklamuje się dalej?
Marcin Wiącek poprosił szefów Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Sprawiedliwości o wyjaśnienia w tej sprawie.
Dołącz do dyskusji: TV Republika bez wstępu na konferencje ministerstw. Interweniuje RPO