Tomasz Arabski zablokował pytanie dziennikarza PAP?
Po telefonie Tomasza Arabskiego, szefa Kancelarii Premiera, do prezesa PAP reporter tej agencji nie spytał w Izraelu Donalda Tuska o reprywatyzację.
Jak wynika z relacji dziennikarza Polsatu Tomasza Machały podczas niedawnej wizyty polskiego premiera w Izraelu Tonasz Arabski zablokował pytanie dziennikarza Polskiej Agencji Prasowej o ustawę reprywatyzacyjną.
- Próbował skłonić dziennikarza do zmiany pytania. Gdy to mu się nie udało, wyciągnął komórkę i zadzwonił do szefa PAP. Po kilku minutach w kieszeni reportera PAP zadzwonił telefon. Reporter odebrał. Dzwonił jego szef. Szef zakazał mu zadawania pytania o ustawę reprywatyzacyjną. Reporter pytania nie zadał - napisał Machała w serwisie kampanianazywo.pl.
Arabski zapewnia "Rzeczpospolitą", że z dziennikarzem nie rozmawiał. Ale przyznaje, iż dowiedział się, o co chce on pytać. I że zadzwonił do szefa PAP. – Nie naciskałem na prezesa – zastrzega. – Pytałem tylko, czy jeśli strona izraelska nie podnosi sprawy reprywatyzacji, to czy jest sens, by strona polska podnosiła ten problem. Nie dzwoniłem, by zatrzymywać jakiekolwiek materiały o rządzie czy partii, nie ma mowy o żadnej cenzurze.
- Rozmowa dotyczyła m.in. problemów reprywatyzacji w kontekście odszkodowań za mienie pożydowskie. Po tej rozmowie i konsultacjach w agencji poprosiłem korespondenta PAP o niepodejmowanie tego tematu podczas konferencji prasowej w Izraelu, wychodząc z przekonania, że właściwym miejscem do rozpoczęcia dyskusji na ten temat jest przede wszystkim Warszawa, zwłaszcza że temat ten nie pojawił się w oficjalnych wystąpieniach podczas wizyty w Izraelu. Nie był także przedmiotem zainteresowania dziennikarzy izraelskich, którzy pytań o reprywatyzację nie zadawali - napisał w oświadczeniu prezes PAP, Jerzy Paciorkowski.
Dołącz do dyskusji: Tomasz Arabski zablokował pytanie dziennikarza PAP?
Członek Krajowej Rady Katolików Świeckich, w 2001 został uhonorowany papieskim odznaczeniem Pro Ecclesia et Pontifice.
Krzyż Pro Ecclesia et Pontifice - Przyznawany przez papieża w dowód uznania dla postawy moralnej i zaangażowania w pracę na rzecz dobra wspólnego.