Szykuje się zmiana Prawa prasowego: autoryzacja i rejestracja w internecie
Sejmowa komisja kultury i środków przekazu wraca do dyskusji nad projektem nowelizacji Prawa prasowego przygotowanym przez PSL. W dokumencie utrzymany jest zapis o autoryzacji oraz pojawia się obowiązek rejestrowania w sądzie serwisów internetowych gazet i czasopism.
Projekt zmian w Prawie prasowym został przygotowany przez parlamentarzystów Polskiego Stronnictwa Ludowego w porozumieniu z Ministerstwem Kultury. Zdaniem polityków PSL obowiązujące obecnie prawo jest przestarzałe, ponieważ uchwalono je jeszcze w okresie PRL, stąd np. występują tu terminy takie jak Polska Rzeczypospolita Ludowa i Rada Prasowa. Ponadto nie ma w nim mowy o nowoczesnych mediach, na czele z internetem.
Jak podała „Rzeczpospolita”, zmiany zaproponowane przez PSL zakładają, że dziennikarz może być zatrudniony nie tylko na umowę o pracę, lecz również cywilno-prawną, a redaktor naczelny, inaczej niż obecnie, nie musi mieć polskiego obywatelstwa. Projekt określa też, jakie podmioty są zobowiązane do udzielana informacji mediom.
W dokumencie utrzymana zostaje zasada autoryzacji, a dodatkowo podane są terminy, w których wypowiadające się osoby mają jej udzielić. W przypadku gazet codziennych jest to doba. Taki zapis wzbudził już protesty organizacji prasowych, które przekonują, że sama autoryzacja jest anachronizmem, a wyznaczenie aż doby na jej udzielenie może doprowadzić do zablokowania wielu publikacji.
Ponadto projekt wprowadza obowiązek sądowej rejestracji dzienników i czasopism na wszystkich nośnikach, także w internecie. Obowiązkowi temu nie będą natomiast podlegać blogi, serwisy społecznościowe, usługi poczty mailowej czy strony użytkowników prywatnych.
Dyskusję nad projektem jeszcze w marcu zacznie sejmowa komisja kultury i środków przekazu.
Ostatnia jak dotąd zmiana w Prawie prasowym została wprowadzona w listopadzie 2012 roku, kiedy sprostowanie ustanowiono jedyną formą reakcji na publikacje prasowe (zobacz szczegóły).
Dołącz do dyskusji: Szykuje się zmiana Prawa prasowego: autoryzacja i rejestracja w internecie