Szklane dyski Fuji
Firma Fuji Electric Device Technology od połowy przyszłego roku rozpocznie masową produkcję dysków twardych z talerzami o szklanym podłożu
Produkcja dysków twardych dzieli się na dwa główne etapy: pierwszym jest kształtowanie i polerowanie podkładu, drugą – formowanie na nim warstwy magnetycznej. Obecnie stosowane podkłady to najczęściej różne wersje aluminium. Z takich właśnie materiałów korzysta obecnie w swoich fabrykach w Japonii i w Malezji firma Fuji. Teraz japoński koncern chce jednak zmienić profil produkcji.
Fuji Electric Device Technology będzie produkować dyski na szklanych substratach kupowanych od innych firm, a w przyszłości prawdopodobnie uruchomi własne linie pozwalające na samodzielną produkcję wszystkich komponentów dysku. Produkcja „szklanych” dysków to element zakrojonej na szeroką skalę modernizacji - w roku finansowym 2004 firma zainwestowała w swoje fabryki 5 mld jenów. W najbliższym czasie ma to zaowocować wzrostem produkcji z poziomu 3 mln sztuk do 5 mln dysków miesięcznie, z czego 1 mln stanowić będą dyski ze szklanym podłożem.
W przyszłości szklane podkłady staną się w dyskach najprawdopodobniej standardem – szkło posiada bowiem w tym obszarze zastosowań szereg przewag nad używanym obecnie aluminium. Można je łatwiej polerować i budować na ich bazie talerze o mniejszej grubości i masie. Takie konstrukcje mogą wirować z większą prędkością, a dzięki wysokiej sztywności szkła, dysk będzie wpadać w mniejsze wibracje i po prostu mniej hałasować. Te cechy, w połączeniu z wysoką wytrzymałością szklanych talerzy sprawia, że takie urządzenia mogłyby znaleźć szerokie zastosowanie nie tylko w komputerach, ale i wśród urządzeń elektroniki użytkowej.
Dołącz do dyskusji: Szklane dyski Fuji