Szef Stowarzyszenia Filmowców Polskich apeluje do TVP o pokazywanie więcej polskich filmów i seriali
Jacek Bromski, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, zaapelował do prezesa Telewizji Polskiej, żeby nadawca emitował w swoich kanałach i serwisach internetowych więcej rodzimych filmów i seriali. - Wsparcie TVP przyczyni się do poprawy sytuacji w jakiej znaleźli się ludzie filmu - uważa Bromski.
W udostępnionym w czwartek liście Jacek Bromski zwrócił się do Macieja Łopińskiego, od ponad dwóch tygodni pełniącego obowiązki prezesa TVP, o „zwiększenie liczby emisji polskich filmów i seriali w programach Telewizji Polskiej, rozpowszechnianie polskich utworów audiowizualnych na portalach internetowych TVP, a także zintensyfikowanie działań produkcyjnych nadawcy”.
Zwrócił uwagę, że Stowarzyszenie Filmowców Polskich zajmuje się zarządzaniem prawami autorskimi, promocją rodzimej kinematografii, a także ochroną praw twórców i producentów, także Telewizji Polskiej jako producenta filmów i seriali.
- W kontekście eksploatacji własnych audycji archiwalnych, w tym teatrów telewizji, na polu VOD za pośrednictwem serwisów internetowych, zwracam uwagę na zawartą przez TVP oraz SFP umowę generalną, która umożliwia nadawcy publicznemu podjęcie takich działań na szeroką skalę - przypomniał.
„Twórcy w bardzo trudnej sytuacji”
Szef SFP podkreślił, jak mocny negatywny wpływ na środowisko filmowe ma epidemia koronawirusa. - Obecnie twórcy, znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji. Działania podjęte przez władze państwowe mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa i zdrowia obywateli (w tym odwołanie wydarzeń kulturalnych, imprez masowych oraz zamknięcie kin), a także inne skutki wynikające z ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego, a następnie stanu epidemii (m.in. zawieszenie przez producentów działalności produkcyjnej) wpłynęły bezpośrednio na znaczące pogorszenie się sytuacji ekonomicznej twórców i producentów - opisał.
- Większość twórców wykonuje swój zawód na podstawie umów cywilnoprawnych lub prowadząc jednoosobowe firmy, nie posiadając przy tym zabezpieczenia socjalnego. W chwili obecnej przeważająca część z nich straciła możliwości zarobkowe - dodał Bromski.
Jednocześnie zauważył, że rola Telewizji Polskiej w tworzeniu i promocji rodzimej kinematografii „jest nie do przecenienia, co znajduje odzwierciedlenie zarówno w samej definicji misji publicznej, jak i realnych działaniach nadawcy polegających na produkcji i rozpowszechnianiu polskich filmów i seriali”.
- Wsparcie TVP przyczyni się do poprawy sytuacji w jakiej znaleźli się ludzie filmu. Wysokość tantiem wypłacanych przez SFP wynika z zakresu eksploatacji utworów, w tym liczby emisji, zatem działania TVP mogą spowodować realny wzrost wysokości kwot wypłacanych przez SFP i inne organizacje zbiorowego zarządzania na rzecz uprawnionych podmiotów, których utwory będą rozpowszechniane. Należy przy tym podkreślić, że tantiemy wypłacane przez organizacje zbiorowego zarządzania są jednym z istotniejszych źródeł dochodu twórców filmowych, co ma znaczenie wobec braku systemowych zabezpieczeń socjalnych tej grupy - wyliczył szef SPF.
Apel o więcej produkcji TVP
Ponadto Jacek Bromski zaproponował inne formy wsparcia środowiska filmowego przez publicznego nadawcę.
- Jako stowarzyszenie reprezentujące polską branżę filmową zwracamy się do TVP jako największego producenta działającego na rynku krajowym o zwiększenie kwot przeznaczanych na produkcję filmową, co pozostaje w zgodzie z obecnym na rynku modelem rozwoju własnej oferty programowej, a także przyczyni się do poprawienia sytuacji polskiej kinematografii - stwierdził Bromski.
Polskie Radio gra więcej rodzimej muzyki
W połowie marca Polskie Radio zapowiedziało, że znacząco zwiększy emisję rodzimej muzyki, po to żeby więcej środków z tantiem trafiało do twórców. Wcześniej taką decyzję podjęły Radio dla Ciebie i Radio Opole, ta pierwsza rozgłośnia udział polskiej muzyki zwiększyła do 80 proc.
Natomiast Radio Poznań wraz z poznańskim oddziałem ZASP, ZAIKS-em i Fundacją „Plac Teatralny” przygotowują radiową nowelę w odcinkach „Próba”.
Z kolei Polskie Radio, żeby zachęcić do kupowania płyt polskich wykonawców, obniżyło do 15 kwietnia ich ceny w swoim sklepie internetowym o 30 proc.
Dołącz do dyskusji: Szef Stowarzyszenia Filmowców Polskich apeluje do TVP o pokazywanie więcej polskich filmów i seriali