Sejmowa Komisja Kultury za przyjęciem sprawozdania z działalności KRRiT i RMN
Komisja Kultury i Środków Przekazu głosowała we wtorek za rekomendowaniem przyjęcia sprawozdania z działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w 2018 roku przez Sejm. Sprawozdanie Rady Mediów Narodowych za ubiegły rok również spotkało się z akceptacją większości komisji.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji do końca maja br. ma ustawowy obowiązek przekazania sprawozdania ze swojej działalności za poprzedni rok prezydentowi, premierowi oraz marszałkom Sejmu i Senatu RP. W swoim sprawozdaniu wykazała, że jej dochody w 2018 roku wyniosły 38 mln 608 tys. zł, co stanowiło 155,5 proc. kwoty z 24 mln 830 tys. zł przyjętej w ustawie budżetowej na ten rok.
We wtorek sejmowa Komisja Kultury większością głosów zdecydowała o zarekomendowaniu sprawozdania KRRiT z działalności za 2018 rok.
Przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski w skrócie objaśnił, że sprawozdanie dotyczy realizacji ustawowych obowiązków KRRiT, ale i analizy zmian na rynku audiowizualnym, m.in. mówił o wyzwaniach, jakie przyniesie sieć 5G, a także znaczeniu telewizji hybrydowej, OTT oraz przechodzeniu na standard nadawania w DVB-T 2. Wspominał także o pracach nad nowym badaniem mediów.
Według szefa Krajowej rady jednym z wyzwań będzie regulacja rynku transmisji esportowych na które coraz częściej decydują się również telewizje linearne, a które mogą budzić zastrzeżenia pod względem ich przeznaczenia dla najmłodszych widzów. Podkreślił, że rynek zobowiązał się do samoregulacji w ramach prac tzw. Okrągłego Stołu Mediów.
Krytyka telewizji publicznej
Podczas posiedzenia członkowie komisji – posłowie opozycji krytykowali działania Krajowej Rady pod względem oceny obiektywizmu mediów publicznych. Radzie zarzucano bezczynność i polityczną ocenę telewizji Jacka Kurskiego, a nie kierowanie się standardami rzetelności, zgodnymi z ustawą o radiofonii i telewizji.
Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO-KO) stwierdziła, że jednym z zadań KRRiT jest "stanie na straży wolności słowa" z czego - zdaniem posłanki urząd się nie wywiązuje. Przytoczyła także zlecony przez KRRiT monitoring Uniwersytetu Papieskiego z 2017 roku którego wyniki według niej są "druzgocące" dla TVP, która "deformującej rzeczywistość".
Zdaniem Joanny Scheuring-Wielgus z Teraz! w raporcie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie w zakresie realizacji planów programowych w 2017 roku są "rażące przykłady łamania przepisów ustawy dotyczącej mediów publicznych". Z kolei Krzysztof Mieszkowski z Nowoczesnej ocenił, że media publiczne powinny być "wolne, otwarte i pluralistyczne", a TVP bierze udział w "polaryzacji i dzieleniu społeczeństwa". Według posła Jacka Świata z PiS-u, rynek dopiero teraz się spluralizował, ponieważ „media publiczne są przeciwwagą do tego, co widać w mediach prywatnych”.
W odpowiedzi na zarzuty posłów przewodniczący KRRiT podkreślił, że opracowanie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie to monitoring realizowany na zlecenie i potrzeby Krajowej Rady. Dodał, że trwają prace, by wskaźniki obiektywizmu przytoczone w raporcie można było porównać z jakimikolwiek innymi współczynnikami. Ocenił, że raport dopiero wtedy może być wartościowy, kiedy będzie zawierać porównanie do stacji komercyjnych, które także powinny być obiektywne.
- Widocznie nie przeczytaliście państwo tego dokumentu, ponieważ w przeważającej części jest on pozytywny dla TVP, zwłaszcza w zakresie oferty kulturalnej, sportowej, dokumentów, oferty dla dzieci, Teatru Telewizji - ocenił Witold Kołodziejski.
Komisja Kultury ostatecznie większością głosów (12 do 9, przy 1 wstrzymującym się) zarekomendowała Sejmowi przyjęcie sprawozdania z działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w 2018 roku.
Sprawozdanie RMN z rekomendacją komisji
Komisja Kultury większością głosów zarekomendowała również przyjęcie przez Sejm sprawozdania z działalności Rady Mediów Narodowych w 2018 roku.
Braun zwrócił też uwagę, że ustawa o Radzie Mediów Narodowych nie precyzuje trybu powołania składu osobowego organów spółek mediów, co do których Rada ma kompetencje.
- Pierwotnie były przeprowadzane konkursy. Wnioski o to, by je przeprowadzać konsekwentnie - zarówno Grzegorz Podżorny jak i ja - ponawiamy. Są przez trzyosobową większość zawsze odrzucane. Obecnie przyjęta została zasada, że Rada wybiera spośród kandydatów zgłoszonych przez swoich członków. Nie ma również żadnego jawnego przesłuchania - nawet po fakcie wyboru kandydatów - aby opinia publiczna mogła się zorientować, dlaczego ktoś wygrał lub też nie – dodał także Juliusz Braun.
Krytycznie o działalności RMN wypowiedziała się poseł Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO-KO), która stwierdziła, że sprawozdanie "nic nie wnosi" i znalazło się w nim jedynie "wykazanie zmian w spółkach". Ostatecznie sprawozdanie zostało przyjęte większością głosów członków Komisji. Posłem-sprawozdawcą obu głosowań w Sejmie będzie Anna Sobecka z PiS.
Przewodniczącym RMN jest Krzysztof Czabański (PiS), członkami: Elżbieta Kruk (PiS), Joanna Lichocka (PiS), Juliusz Braun (zgłoszony przez klub PO) i Grzegorz Podżorny (zgłoszony przez Kukiz’15).
Dołącz do dyskusji: Sejmowa Komisja Kultury za przyjęciem sprawozdania z działalności KRRiT i RMN