SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Niemal 4 mln telewizorów Samsunga w Polsce podłączonych do internetu

W Polsce w lutym br. prawie 3 miliony 700 tysięcy aktywnych urządzeń z systemem operacyjnym Samsung Tizen było podłączonych do internetu, co stanowiło aż 70 proc. telewizorów Smart tej marki - podał w komunikacie producent elektroniki z Korei Południowej. 

Telewizor z systemem Tizen (fot. Samsung) Telewizor z systemem Tizen (fot. Samsung)

Samsung jako jedna z pierwszych firm na świecie zapoczątkowała w 2014 roku proces podłączania Internetu do telewizorów. Obecnie na całym globie według wewnętrznych danych jest 224 milionów aktywnych urządzeń Samsung Smart TV podłączonych do sieci, co stanowi ponad 63 proc. wszystkich aktywowanych choć raz telewizorów Samsung z dostępem do Internetu. Tym samym wynik z Polski to więcej niż średnia światowa.

Zobacz także: Rynek telewizorów w Polsce skurczył się o 26,5 proc. Wzrost popularności 8K

Co zmieni się w systemie Tizen?

Samsung zapowiada, że jego system operacyjny Tizen OS w 2024 roku zapewni jeszcze szybsze, bardziej spersonalizowane menu. Różni członkowie gospodarstwa domowego mogą w nim skonfigurować swoje konta, by otrzymywać spersonalizowane i rekomendowane treści.

Nowy interfejs użytkownika ma zapewnić łatwiejsze korzystanie z telewizji na żywo i treści przesyłanych streamingowo. Producent zapewnia, że wrażliwe dane, takie jak kody PIN i hasła, są chronione przez usługę Samsung Knox Security, która zabezpiecza inteligentne urządzenia domowe skomunikowane z telewizorem i automatycznie blokuje nieautoryzowane złośliwe oprogramowanie i witryny phishingowe.

Firma podkreśla, że telewizory Smart TV w wersji 2024 mają wbudowany Hub IoT, obsługujący standardy Matter i HCA w celu bezproblemowej integracji z różnymi inteligentnymi urządzeniami. Oferują ulepszony widok mapy 3D umożliwiający intuicyjne zarządzanie domem i wgląd we wzorce zużycia energii.

Aplikacja SmartThings wykracza poza same urządzenia Samsung, umożliwiając produktom 300 marek prostą współpracę – a wszystko to dzięki Home Connectivity Alliance i międzynarodowemu standardowi komunikacji IoT MATTER. Tryb audio 360° to nowość.  W połączeniu ze słuchawkami Galaxy Buds tryb audio 360° umożliwia odbieranie dźwięku kierunkowo, z krótkim opóźnieniem i z przetwarzaniem w czasie rzeczywistym. Galaxy Buds automatycznie łączą się z telewizorem za pomocą funkcji łatwego parowania.

Możliwe jest połączenie urządzenia ze smartfonem. Ułatwia to sterowanie telewizorem za pomocą przycisków kierunkowych, wyboru kanału i regulacji głośności w aplikacji Smart Things na smartfonie. Dostępny jest też bezpośredni dostęp do aplikacji i treści, co pozwala na dostosowanie ikon wyświetlanych w interfejsie.

Inna funkcja to śledzenie treningu. Interfejs treningu domowego jest wbudowany w telewizor i łączy się z Galaxy Watch i sprzętem do ćwiczeń. Użytkownicy mogą monitorować dane dotyczące ćwiczeń w czasie rzeczywistym, oglądając YouTube lub telewizję na żywo, na jednym ekranie. Dzięki FlexIt użytkownicy mogą z kolei uczestniczyć w sesjach treningowych 1 na 1 na żywo z treningami dostosowanymi do ich potrzeb. Mogą łatwo rezerwować sesje z trenerami i otrzymać przypomnienia o nadchodzących wirtualnych spotkaniach.

Nowości od Samsunga

Przykładowo, 75-calowy telewizor Neo QLED Excellence Line 8K QN900D jest wyposażony w nowy i wydajny procesor NQ8 AI Gen3, który obsługuje takie funkcje jak Skalowanie AI 8K Pro i Upłynniacz Ruchu AI Pro. Zdaniem producenta, telewizory Neo QLED Excellence Line należą do najbezpieczniejszych na świecie. Wykorzystują system Samsung Knox, którego zadaniem jest ochrona danych osobowych, kodów PIN i haseł. To rozwiązanie, certyfikowane między innymi przez różne agencje rządowe.

Telewizory Samsung Smart TV są też pierwszym rozwiązaniem w branży, które kilka razy z rzędu otrzymało certyfikat potwierdzający zgodność z Common Criteria (CC), uznawany za obowiązkowy system certyfikacji zabezpieczeń komputerowych na świecie.

Polscy widzowie coraz bardziej doceniają również dobrej jakości dźwięk. Dlatego coraz częściej sięgają po soundbary. W sprzedaży są urządzenia, które współpracują z telewizorami takimi jak Neo QLED, QLED czy OLED. Najwyższy zeszłoroczny model soundbarów Q-Serii, czyli Q990C, charakteryzuje się przestrzennym brzmieniem, które oferuje Wielokanałowy Dźwięk Przestrzenny 11.1.4. Oznacza to 11 kanałów równomiernie rozprowadzających dźwięk, 1 niskotonowy i 4 skierowane ku górze. 

Minusem Tizena liczba aplikacji

Liderem pod względem liczby dostępnych aplikacji jest Android TV/Google TV. Na telewizorach (Sony, Philips) i przystawkach (MiBox, Chromecast z Google TV) z tym systemem można skorzystać z ponad 10 tys. aplikacji. W przypadku WebOS (LG) do dyspozycji użytkowników jest 1277 aplikacji. Tizen od Samsunga to tylko około 1000 aplikacji, w tym 500 polskojęzycznych.

- Zaletą Samsung Smart TV jest stabilność platformy, szybkość i intuicyjność menu oraz certyfikowanie aplikacji, a także dodawanie takich udoskonaleń jak Hub IoT, który pojawił się w tym roku. Obecnie już ponad 200 mln użytkowników w 197 krajach korzysta z inteligentnych telewizorów Samsung. Popularność systemu Tizen potwierdza dodatkowo fakt, że w 2022 roku firma Samsung zdecydowała się udostępnić oprogramowanie producentom innych telewizorów. Dzięki temu z zalet i topowych rozwiązań systemu będzie mogło skorzystać jeszcze większe grono użytkowników na całym świecie - informowało kilka miesięcy temu Wirtualnemedia.pl biuro prasowe Samsunga.

Na Tizenach działają najpopularniejsze aplikacje do streamingu. - Można korzystać z aplikacji: Netflix, YouTube, Amazon Prime Video, Disney+, HBO Max, Player, Polsat Box Go, Viaplay, CDA Premium, TVP VOD, Rakuten TV, SkyShowtime, Canal+ online, Megogo, Pilot WP, VOD.pl, TVP Sport, TV Smart Go, Televio, Sweet.tv, GoNet.tv, TV Smart GO - tłumaczył Samsung. Na telewizorze Samsunga skorzystamy z myTuner Radio czy Spotify. Gorzej z mniej popularnymi aplikacjami, takimi jak  MiniRadio Player, Radio.net, Radioline, vRadio, Radio FM, których na razie w Tizenie nie znajdziemy.

Na urządzeniach firmy z Korei Południowej nie możemy też skorzystać z popularnej aplikacji z kamerkami internetowymi (EarthCam TV). Nie ma też aplikacji pogodowej AccuWeather. W sklepie Samsunga nie są dostępne popularne aplikacje do odtwarzania list m3u, niekiedy pirackich kanałów telewizyjnych (IPTV Extreme, TiviMate, Smart IPTV). Takowe oprogramowanie jest dostępne w Android TV/Google TV. Ze sklepu Google Play usunięto jedynie ostatnią aplikację.
 

Dołącz do dyskusji: Niemal 4 mln telewizorów Samsunga w Polsce podłączonych do internetu

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
to se vrati
Samsung obecnie jest w ogonie producentów, po trzech latach brak wsparcia w aktualizacjach, Pierwsze przestaje działać hbbtv, następnie apki steamingowe od średniaków potem przeglądarka internetowa, sterowanie głosowe pilotem bo nie chcą dogadać się z Google, na końcu yt, n, m itd.
6 2
odpowiedź
User
Emil
Ja wolę mantę, mam tv już 3 lata i chodzi bez żadnego problemu, dwa lata temu kupiłem głośnik manty też działa nie widzę sensu przepłacać za logo Samsung.
2 4
odpowiedź