Rosja szkaluje na plakatach Szwecję. Jednym z celów... twórca IKEA
W Moskwie pojawiły się plakaty zarzucające Szwecji sympatyzowanie z ustrojami totalitarnymi. W gronie "oskarżanych" znanych Szwedów jest między innymi Ingvar Kamprad - twórca sieci sklepów IKEA.
Na nośnikach zewnętrznych w Moskwie pojawiły się plakaty z napisami „Jesteśmy przeciwko nazizmowi, a oni nie”. Niechlubny podpis zestawiono ze zdjęciami znanych na świecie Szwedek i Szwedów. "Antybohaterami" propagandowej kampanii są pisarka i autorka "Dzieci z Bullerbyn" Astrid Lindgren, reżyser Ingmar Bergman i… Ingvar Kamprad - twórca sieci sklepów IKEA.
Na plakatach można przeczytać cytat z pamiętnika Lindgren, z którego dowiadujemy się, że artystka "wolałaby przez całe życie mówić 'Heil Hitler', niż mieć Rosjan nad sobą". Aby podgrzać nastroje, jeden z plakatów zawisł przed szwedzką ambasadą w Moskwie.
Zobacz: Rosjanie próbują bezprawnie przejąć logo IKEA
Latest plot twist from Moscow "We are against nazism, but they are not" with signs of Astrid Lindgren, Ingemar Bergman, Ingvar Kamprad (IKEA). pic.twitter.com/Sr1z5iIRQx
— Oscar Jonsson (@OAJonsson) May 3, 2022
Jeden z plakatów Rosjanie zawiesili przed Ambasadą Szwecji. Ktoś jednak napisał na nich „Przepraszam”, „Fałsz”.
Två dagar fick propagandatavlorna utanför svenska ambassaden i Moskva vara i fred. Nu är det någon som klottrat på dem, på svenska. "Förlåt", "Falsk". pic.twitter.com/OpCBx7laq1
— Kalle Kniivilä (@kallekn) May 4, 2022
Rosyjska kampania szkalująca Szwecję ma niewątpliwie wydźwięk propagandowy i jest motywowana politycznie. Ojczyzna Astrid Lindgren w ostatnich dniach wyraziła bowiem gotowość do wstąpienia w struktury NATO. Akcesja do sojuszu może nastąpić jeszcze w tym roku.
IKEA wstrzymała działalność w Rosji i na Białorusi
Na początku marca Grupa Inter IKEA podjęła decyzję o całkowitym wstrzymaniu eksportu i importu do i z Rosji oraz Białorusi. Całkowicie wstrzymano także prace wszystkich fabryk IKEA Industry w Rosji. Zaprzestano dostaw od wszystkich poddostawców z Białorusi i Rosji. Wszystkie sklepy IKEA Retail w Rosji zostały zamknięte. Otwarte pozostają jedynie centra handlowe MEGA z uwagi na działające w nich apteki oraz sklepy spożywcze.
Jednocześnie Grupa Inter IKEA zapewnia 15 tysiącom zatrudnionych w Rosji im i ich rodzinom "stabilne warunki zatrudnienia i dochodów".
Zobacz: Efekty embarga na rosyjską ropę poznamy w 2023 r. "Potężne uderzenie w gospodarkę Rosji"
W pierwszych czterech tygodniach wojny IKEA przekazała łącznie ponad 50 tys. produktów dla ponad 36 tys. osób szukających schronienia w Polsce. Grupa Inter IKEA i Grupa Ingka przeznaczą po 10 milionów euro (czyli łącznie 20 milionów euro) wsparcia w postaci produktów oraz dodatkowej pomocy dla UNHCR, Fundacji Save the Children i innych organizacji pomocowych działających na lokalnych rynkach.
Od początku rosyjskiej inwazji na całą Ukrainę trwa exodus zachodnich firm z Rosji. Z tamtejszego rynku masowo znikają popularne restauracje jak McDonald's, zamykane są sklepy, fabryki, znikają usługI. Z Rosji wycofały się m. in. Volkswagen Group, Coca-Cola, H&M, adidas, Nike, Apple, The Walt Disney Company, Sony, Warner Bros, Netflix, SpotIfy.
Dołącz do dyskusji: Rosja szkaluje na plakatach Szwecję. Jednym z celów... twórca IKEA