SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rosja zezwala na kradzież znaku towarowego Świnki Peppy

Rosyjski sąd w Kirowie uznał, że znak towarowy Świnki Peppy, popularnej bajkowej postaci, może być bezkarnie wykorzystywany przez firmy z Federacji Rosyjskiej.

W odwecie za nakładane na Rosję sankcje gospodarcze w związku z napaścią na Ukrainę, państwo Putina uznało, że będzie pozwalało na swoim terenie bezkarnie wykorzystywać znaki towarowe postaci z kreskówki Świnka Peppa - donosi Sky News. Istnieją obawy, że inne zachodnie marki mogą również paść ofiarą kradzieży własności intelektualnej.

Zobacz: Auchan, Leroy Merlin i Decathlon krytykowane za pozostanie w Rosji. "Sprawdzian odpowiedzialności zarządów firm"

Rosja pozwala bezkarnie korzystać ze znaku Świnki Peppy

Kanadyjskie studio Entertainment One, posiadające prawa do znaku towarowego Świnki Peppy, złożyło do sądu w Kirowie (leżącym w europejskiej części Rosji, 900 km na północny wschód od Moskwy) pozew przeciwko lokalnemu przedsiębiorcy Iwanowi Kożywnikowowi. Rosjanin nielegalnie kopiował i dystrybuował wizerunek Świnki Peppy.

We wrześniu ubiegłego roku firma zażądała odszkodowania w wysokości 40 000 rubli, co według obecnego kursu jest warte 320 funtów.

Sędzia odrzucił pozew, powołując się na dekret Putina dotyczący "nieprzyjaznego działania Stanów Zjednoczonych Ameryki i powiązanych z nimi państw zagranicznych".

Zobacz: McDonald's zamyka 850 swoich restauracji w Rosji

W odpowiedzi na sankcje Zachodu nałożone na Rosję po wojnie w Ukrainie, rząd federacji wydał dekret, który zezwala na wykorzystywanie opatentowanych wynalazków i wzorów przemysłowych pochodzących z "nieprzyjaznych krajów" bez zezwolenia lub odszkodowania.

Rosja planuje nacjonalizację majątków zachodnich firm, które zdecydowały się wycofać z tamtejszego rynku w reakcji na zbrojną napaść tego kraju na Ukrainę,

Rosyjski rząd ma mieć możliwość wystąpienia z nakazami sądowymi narzucenia zewnętrznego zarządzania fabrykami, sklepami i innymi obiektami pozostawionymi przez firmy, które wyszły z Rosji. Ten ruch ma „zapobiec bankructwu i zachować miejsca pracy”. Zarządzanie zewnętrzne trwałoby do trzech miesięcy. Po tym rząd wystawiłby majątki tych firm na licytację.

Na liście firm, których majątki chce zrabować Rosja, są Volkswagen, Apple, IKEA, Microsoft, IBM, Shell, McDonald's, Porsche, Toyota, H&M.

Do grona "nieprzyjaznych państw" Rosja zalicza Wielką Brytanię, Stany Zjednoczone, całą Unię Europejską, Australię, Ukrainę, Japonię i 16 innych krajów.

Z Rosji masowo wycofują się lub zawieszają działalność zachodnie firmy, m.in. McDonald’s, PepsiCo, AmRest, Unilever, Procter&Gamble, LVMH, Coca-Cola, Visa, Mastercard, Disney, Amazon, Volkswagen.

Zobacz: Rosja odetnie się od internetu i będzie jak Korea Północna? „Mało prawdopodobne i trudne”

Świnka Peppa w rękach amerykańskiego Hasbro

Studio Entertainment One (eOne), od 2020 roku należy do amerykańskiego producenta zabawek Hasbro, który przejął je za 3,8 mld dolarów. Obok Świnki Peppy, Hasbro nabyło prawa do seriali „The Walking Dead", „Halt and Catch Fire", a także filmów z cyklu  „Zmierzch" oraz „Igrzyska śmierci".

Serial "Świnka Peppa" jest produkowany od przeszło 15 lat, można go oglądać w 180 krajach na całym świecie, w 40 wersjach językowych.

Dołącz do dyskusji: Rosja zezwala na kradzież znaku towarowego Świnki Peppy

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ale jaja
xD
0 0
odpowiedź
User
dobro
To nie jest mądry pomysł. Kto po tym wszystkim zechce u nich inwestować?
0 0
odpowiedź
User
krzyh
Xdddddddddd
0 0
odpowiedź