Radio Łódź bez redakcji publicystyki i muzycznej, osobny zespół ds. DAB+
Z końcem grudnia wykrystalizowała się nowa struktura organizacyjna Radia Łódź. Po zmianach w chwili obecnej funkcjonują w rozgłośni cztery redakcje w ramach dwóch pionów. Zlikwidowano redakcję muzyczną oraz redakcję publicystyki i programów kulturalnych, powołano za to nową jednostkę w strukturze: dwuosobową redakcję DAB+.
Nowa struktura została zaprezentowana kadrze kierowniczej podczas spotkania z prezesem Arkadiuszem Paluszkiewiczem. Dziennikarze otrzymali jej potwierdzenie dopiero w ostatni piątek w mailu, który redaktor naczelna Lidia Lasota rozesłała do członków redakcji po ich dopytywaniach o zakres obowiązków poszczególnych kierowników.
W redakcji Radia Łódź funkcjonują od nowego roku dwa piony: emisji i programu. W ramach tego drugiego działają cztery redakcje. Największą i najważniejszą jest redakcja informacji, internetu i sportu, której szefuje Artur Wolski (zastępcą jest Jarosław Kosmatka). Kolejną jest redakcja anteny i realizacji programu, która ma tylko zastępczynię kierownika Monikę Borysow-Dudowicz. Ta redakcja ma zajmować się m.in. nadzorem nad realizacją formatu muzycznego stacji i nad oprawą stacji.
W redakcji kultury i edukacji kierownikiem jest Jarosław Kosmatka (który też jest wiceszefem redakcji informacji, internetu i sportu). Na jego zastępczynię została powołana Agata Zielińska.
Wreszcie nowo utworzoną redakcją DAB+ kieruje Piotr Bielawski. Drugim członkiem redakcji ma być emerytowany pracownik rozgłośni. Ta jednostka stworzona została do obsługi kanału tematycznego Radio Łódź Extra.
Pracownicy: kompetencje rozdzielone na kilka osób
Kierowniczką pionu emisji w nowej strukturze jest Beata Kornacka-Jóźwiak, a szefową pionu redakcji - redaktor naczelna Lidia Lasota.
Poza zmianą nazw redakcji nowością jest to, że zlikwidowane zostały dwie redakcje: muzyczna oraz publicystyki i programów kulturalnych. Rozgłośnia nie ma także dyrektora muzycznego. - W praktyce, to co robił szef muzyczny rozdzielono w nowej strukturze na kilka osób. Przypomnijmy: pracujemy w instytucji, która wydaje publiczne pieniądze - alarmują dziennikarze Radia Łódź w piśmie skierowanym do redakcji portalu Wirtualnemedia.pl.
W Radiu Łódź od kilku miesięcy trwa spór zbiorowy pracowników z zarządem. Żądają oni m.in. powstrzymania zapowiadanych zwolnień i przestrzegania regulaminu wynagrodzeń, a także podwyżek. Grożą strajkiem w przypadku niespełnienia postulatów, ale na to prezes radia zapowiedział już, że wystąpi o sądowy zakaz strajku, a protestujący nie dostaną wynagrodzeń i zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. Póki co jednak negocjacje zostały zamrożone.
Prezes Paluszkiewicz pod koniec roku poinformował zespół, że podwyżki nie wchodzą w grę, gdyż „nie były one uwzględnione w planach na rok 2021 jak i nie są zgodne z wewnętrznym Regulaminem Wynagradzania Spółki” .
Paluszkiewicz szefem Radia Łódź od niecałego roku
Arkadiusz Paluszkiewicz jest prezesem Radia Łódź od maja 2021 roku. W sierpniu ub. roku redaktor naczelną rozgłośni została Lidia Lasota. We wrześniu 2021 roku nowe szefostwo odwołało szefa redakcji informacji, internetu i projektów audiowizualnych Tomasza Lasotę oraz jego zastępcę Adama Owczarka. Wówczas kierowanie tym działem przejął Artur Wolski, obecny szef redakcji informacji, internetu i sportu.
Z Radiem Łódź związany był także przez kilka lat obecny dyrektor i redaktor naczelny radiowej Trójki, Marcin Wąsiewicz. W latach 2016 - 2021 był dyrektorem programowym łódzkiej rozgłośni, zrezygnował w kwietniu ub. roku, odszedł - w czerwcu.
Dołącz do dyskusji: Radio Łódź bez redakcji publicystyki i muzycznej, osobny zespół ds. DAB+