Rada Mediów Narodowych korespondencyjnie przyjęła sprawozdanie ze swojej działalności
W głosowaniu korespondencyjnym Rada Mediów Narodowych przyjęła sprawozdanie ze swojej działalności w 2019 roku decyzją trzech głosów - posłów związanych z PiS. Przeciw był Juliusz Braun i Grzegorz Podżorny.
Rada Mediów Narodowych po przyjęciu uchwały w sprawie sprawozdania ze swojej działalności (ma na to czas do końca marca) informację na temat swojej działalności przekazuje marszałkowi Sejmu, Senatu, Prezydentowi oraz posłom.
W sprawozdaniu zawarte są szczegółowe działania RMN w poszczególnych miesiącach ostatniego roku.
Decyzją trzech posłów związanych z PiS: przewodniczącego Krzysztofa Czabańskiego, Joanny Lichockiej, Elżbiety Kruk przyjęto informacje o działalności Rady za 2019 rok. Przeciw był Juliusz Braun oraz Grzegorz Podżorny.
W stanowisku, który przedstawił Radzie oraz portalowi Wirtualnemedia.pl uzasadnił, że „informacja pomija wszystkie sprawy, które budziły kontrowersje bądź różnice zdań”. - Zrezygnowałem z proponowania szczegółowych poprawek w związku z deklaracją przewodniczącego Rady, który na ostatnim posiedzeniu - podczas wstępnej dyskusji na temat Informacji - odrzucił możliwość zmian stwierdzając, iż Informacja jest sprawozdaniem z działalności Rady, która opiera się na podejmowaniu uchwał, a nie jest odzwierciedleniem dyskusji jakie toczą się na posiedzeniach. Moim zdaniem bez uwzględnienia treści dyskusji jakie odbywały się na posiedzeniach, dokument nie stanowi pełnej informacji o działalności Rady Mediów Narodowych, a jest jedynie rozbudowanym katalogiem uchwał podjętych większością głosów - podkreślił Juliusz Braun.
Zapowiedział też, że skoro nie ma możliwości zgłoszenia zdania odrębnego od RMN, swoje stanowisko przedstawi podczas posiedzeń Komisji kultury, która będzie zajmować się sprawozdaniem.
W ubiegłym roku Braun również zgłaszał zdanie odrębne do sprawozdania, uzasadniając, że tylko z pozoru pokazuje działalność Rady, kreując ją na ciało, w którym „zgodnie zapadają wszystkie decyzje”.
RMN generuje milion zł kosztów
Rada Mediów Narodowych podejmuje decyzje dotyczące powoływania, odwoływania i opiniowania władz spółek mediów publicznych, liczy pięcioro członków. Przewodniczącym jest Krzysztof Czabański (PiS), członkami zaś Elżbieta Kruk (PiS), Joanna Lichocka (PiS), Juliusz Braun (zgłoszony przez klub PO) i Grzegorz Podżorny (zgłoszony przez Kukiz’15).
Dołącz do dyskusji: Rada Mediów Narodowych korespondencyjnie przyjęła sprawozdanie ze swojej działalności