Pracownik wierzy, że szybko znajdzie nową pracę
Rekordowo wysoko oceniamy swoje szanse na znalezienie nowego zatrudnienia. 88 proc. badanych Polaków ma nadzieję znaleźć pracę bez komplikacji. 68 proc. ocenia, że znajdzie co najmniej tak dobre warunki, jak dotychczas – wynika z 32. edycji kwartalnego badania Randstad Monitor Rynku Pracy.
Komentarz Moniki Fedorczuk, ekspertki Konfederacji Lewiatan
Ocena możliwości znalezienia nowej pracy w znacznej części jest kształtowana przez doświadczenia osobiste i znajomych oraz dominujący przekaz medialny. Duży optymizm w ocenie swoich indywidualnych szans na znalezienie pracy jest związany z sytuacją na rynku pracy – duże zapotrzebowanie na pracowników powoduje, że dość powszechnym jest doświadczenie skutecznego podjęcia lub zmiany pracy. Faktem jest również obniżenie wymagań przez pracodawców w niektórych branżach – zdarzają się oferty pracy, w których podstawowym wymogiem jest chęć podjęcia pracy za oferowane wynagrodzenie. Pracodawcy są gotowi partycypować w kosztach przygotowania pracownika do wykonywania zadań zawodowych.
Największe natężenie fluktuacji na rynku pracy mamy za sobą, szczególnie w branżach które nie podlegają silnym zmianom związanym z sezonowością rynku pracy. Osoby, które z jakiś względów chciały zmienić pracę, zrobiły to, a obecny czas wykorzystują na adaptację w nowym miejscu pracy i wykorzystanie możliwości, które się z tym wiążą.
Przeciętne wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw nie rosną regularnie z miesiąca na miesiąc, co również może być sygnałem, że część firm wyczerpała swoje możliwości podwyższania funduszu płac. Wyniki badań wskazują, że oprócz wzrostu wynagrodzenia, ważnym czynnikiem motywującym do zmiany pracy jest, na równi ze wzrostem wynagrodzenia, chęć rozwoju zawodowego. Te wyniki można odczytywać jako sygnał, że oferowane części pracownikom wynagrodzenia są odbierane jako względnie satysfakcjonujące.
Dołącz do dyskusji: Pracownik wierzy, że szybko znajdzie nową pracę