Pozytywny trend utrzymany
5. fala projektu Barometr Klimatu Inwestycyjnego w Polsce
Kolejna edycja sondażu Barometru Klimatu Inwestycyjnego w Polsce, przeprowadzonego przez firmę badawczą Synovate na zlecenie Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej (BPCC), potwierdza pozytywny trend odnośnie poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. W trakcie obecnej, piątej już fali badania Indeks Otoczenia Biznesowego (BE INDEX), monitorujący nastroje inwestorów zagranicznych odnośnie warunków inwestycyjnych w Polsce w perspektywie najbliższych 6 miesięcy, wyniósł 125,14 punktów w skali 1-200 (gdzie 100 oznacza wynik neutralny). Obecna wartość wskaźnika jest najwyższa od momentu uruchomienia projektu w marcu 2003 roku. Wówczas wartość Indeksu wynosiła zaledwie 100,86 punktów. Pozytywny trend wydaje się szczególnie widoczny w firmach małych oraz tych aktywnych w sektorze przemysłu i handlu.
Mimo systematycznego wzrostu Indeksu Otoczenia Biznesowego, zagraniczni inwestorzy zdecydowanie gorzej ocenili działalność rządu. Wynik Indeksu Działalności Rządu, GP INDEX, wynosi zaledwie 68,57. Dla porównania w IV. kwartale ubiegłego roku był on o ponad 10 punktów wyższy i wynosił 79,71. Po raz kolejny zdecydowanie najgorzej działalność rządu ocenili przedstawiciele zarządów średnich przedsiębiorstw, tych tradycyjnie postrzeganych jako lokomotywy polskiej gospodarki.
Uczestnicy badania - kadra zarządzająca wyższego szczebla inwestujących w Polsce firm z kapitałem zagranicznym - zidentyfikowali także czynniki utrudniające rozwój biznesu w Polsce. W opinii badanych głównymi barierami podobnie jak przed rokiem są: biurokracja, korupcja oraz słabo rozwinięta infrastruktura. Podobnie jak przed rokiem biurokracja jest czynnikiem postrzeganym jako "bardzo" lub "wyjątkowo" utrudniającym rozwój przedsiębiorczości w naszym kraju. To opinia aż 84% respondentów. Korupcję oraz słabo rozwiniętą infrastrukturę jako czynniki "bardzo" lub "wyjątkowo" utrudniające rozwój biznesu w Polsce wskazało odpowiednio: 61% i 54% badanych.
David Thomas, Prezes Brytyjsko Polskiej Izby Handlowej skomentował: "Barometr wykazał poprawę nastrojów dotyczących warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Indeks Otoczenia Biznesowego wzrósł o 25 punktów w stosunku do wyniku sprzed roku. To dobra wiadomość, odzwierciedlająca optymizm przedsiębiorców w związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej, widoczny zwłaszcza we wzroście produkcji przemysłowej w tych sektorach, gdzie zagraniczny kapitał jest szczególnie mocno reprezentowany. Porównując aktualne wyniki z tymi sprzed roku w odniesieniu do barier hamujących rozwój gospodarczy z radością odnotowaliśmy, że w oczach inwestorów zagranicznych zmniejszyła się nieco liczba barier utrudniających prowadzenie działalności gospodarczej. Nadal jednak czynniki wskazywane jako najbardziej uciążliwe dla przedsiębiorców to te, których usunięcie pozostaje w kompetencjach rządu, to znaczy: nadmierna biurokracja, korupcja, słaba infrastruktura. Czynniki, zależne od uwarunkowań czysto rynkowych i działań podejmowanych przez przedsiębiorców wydają się budzić mniejszy niepokój zagranicznych inwestorów".
Michalis Michael, dyrektor zarządzający Synovate na Europę Centralną powiedział: "Jest to już piąta edycja tego projektu, co pozwala już mówić o trendach, których kierunki będziemy śledzić z wielkim zainteresowaniem. Indeks Działalności Rządu pozostaje nadal na niskim poziomie, jednakże nie powstrzymuje to zagranicznych inwestorów do systematycznej poprawy ich oczekiwań odnośnie otoczenia biznesowego - obecnie BE INDEX wynosi 125,14. 100 oznacza neutralna postawę, podczas gdy wartości powyżej 100 oznaczają korzystną zmianę dla biznesu. Piąta fala sondażu nie przyniosła niespodzianek dotyczących barier rozwoju; są nimi nadal biurokracja, korupcja oraz słabo rozwinięta infrastruktura, za które obwiniany jest rząd, stąd też i niska ocena jego działalności".
Dołącz do dyskusji: Pozytywny trend utrzymany