Powstanie druga sieć radiowa RMF FM
RMF Classic - radio o profilu kulturalnym, muzyczno-literackie skierowane do osób ze średnim i wyższym wykształceniem z dużych i średnich miast
Najprawdopodobniej we wrześniu rusza druga sieć radiowa powiązana z RMF FM. W środę spółka Multimedia (związana z RMF FM) złożyła odpowiedni wniosek do KRRiT.
Projekt pod nazwą RMF Classic zakłada stworzenia ambitnego radia o profilu kulturalnym, o charakterze muzyczno -literackim. Będzie ono skierowane przede wszystkim do osób ze średnim i wyższym wykształceniem w dużych miastach, target docelowy 25-50. Program wypełni w większości muzyka, reszty dopełnią informacje ze świata ogólnie rozumianej kultury.
- To właśnie muzyka ma być bardzo mocnym wyznacznikiem charakteru RMF Classic. Chcemy zaproponować nowatorskie połączenie różnych jej gatunków i stylów - od muzyki klasycznej i operowej (oczywiście w starannie dobranych fragmentach), przez muzykę filmową i musicalową, aż po piosenkę poetycką, jazz i muzykę etniczną - mówi nam Paweł Pawlik z RMF Classic.
W sferze słowa ambicją RMF Classic będzie informowanie i recenzowanie najciekawszych wydarzeń teatralnych, filmowych, wystawienniczych, wydawniczych itp. Do studia zapraszani będą twórcy, artyści, aktorzy.
- Wielu z nich będzie miało okazję samemu promować w RMF Classic swoją twórczość - dodaje Paweł Pawlik.
W programie znajdzie się też miejsce na przedstawienie radiowych adaptacji fragmentów prozy, poezji, dramatu, a także na kabaret literacki.
- Ktoś powie: "...wszystko już było!". Otóż nie tak do końca. Chcemy zastosować nowoczesną, skondensowaną formę przekazu i staranną programację muzyczną, której próżno by szukać w podobnych (na pozór) przedsięwzięciach. Nie bez znaczenia jest fakt, że zespół Radia ma cenne doświadczenia wyniesione z tworzenia stacji komercyjnej - zapewnia Paweł Pawlik.
Współpracę z RMF Classic zadeklarowało wiele osób ze środowisk kulturotwórczych Krakowa, część z nich m.in. Wisława Szymborska, Grzegorz Turnau, Bronisław Maj, Andrzej Mleczko tworzy Radę Programową stacji.
- RMF Classic będzie stacją niszową. To nie jest w żadnym wypadku przedsięwzięcie o charakterze komercyjnym, choć nie odżegnujemy się od np. możliwości sponsorowania przez podmioty, które na co dzień chętnie uczestniczą w projektach kulturalnych, no a jeśli trafi się ambitny reklamodawca - to czemu nie...? - mówi Paweł Pawlik.
Zgodnie z obecnym założeniem centralny program RMF Classic ma być słyszalny w Krakowie, Warszawie i Szczecinie. Nie wykluczone, że z czasem nowe stacje pojawią się w kolejnych miastach.
- Na spotkaniu z KRRiT projekt został przychylnie przyjęty i jeśli decyzja Rady w tej sprawie zapadłaby w ciągu najbliżych tygodni (a taką deklarację usłyszeliśmy), to stacja mogłaby zacząć emisję tuż po wakacjach - podkreśla Paweł Pawlik.
- Obecnie wniosek przebywa swoją stałą drogę. Jest opiniowany przez departamenty: programowy, prawny, techniczny i koncesyjny i reklamy. Warunki finansowe nie były omawiane, bo są we wniosku. Jeśli poszczególne opinie będą pozytywne jest szansa na wydanie koncesji w dogodnym dla nich terminie. Wnioskodawcy do końca tygodnia maja przekazać procentowy plan poszczególnych gatunków audycji - mówi nam Dorota Jasłowska, rzecznik KRRiT.
Powstanie sieci RMF Classic byłoby spełnieniem marzeń prezesa RMF FM Stanisława Tyczyńskiego, prywatnie miłośnika muzyki operowej. Na razie działa tylko taka jedna stacja w Krakowie - Opera FM, która właśnie jest "zalążkiem" RMF Classic.
Dołącz do dyskusji: Powstanie druga sieć radiowa RMF FM