SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Połowa Polaków nie chciałaby Trumpa na prezydenta naszego kraju

52 proc. Polaków odpowiedziało „nie”, a 19 proc. „raczej nie” na pytanie „Gdyby było to możliwe, czy chciałby/chciałaby Pan/Pani, żeby Donald Trump był prezydentem Polski?” - wynika z badania przeprowadzonego przez Laboratorium Badań Medioznawczych Uniwersytetu Warszawskiego. 4 na 10 respondentów jest zdania, że wakacyjna wizyta prezydenta USA w Polsce dobrze wpłynęła na stosunki polsko-amerykańskie.

Naukowcy z LBM UW badali, jak wakacyjna wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce wpłynęła na stosunki polsko-amerykańskie i w jaki sposób media w Polsce przedstawiają amerykańskiego przywódcę. W trakcie badania pytano także o przychylność dla Donalda Trumpa, gdyby ten kandydował na stanowisko prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Tylko nieco ponad 3 proc. respondentów uważa, że letnia wizyta prezydenta USA w Polsce wpłynęła negatywnie na stosunki polsko-amerykańskie. Odmienną opinię wyraziło ponad 42 proc. respondentów. Większość zapytanych nie miała jednak na ten temat żadnego zdania.

- Ponad połowa Polaków stwierdziła, że „trudno stwierdzić” jak wakacyjna wizyta Donalda Trumpa wpłynęła na stosunki polsko-amerykańskie. Tak wysoki odsetek najbardziej neutralnej spośród trzech odpowiedzi można wytłumaczyć przynajmniej na trzy sposoby. Z jednej strony można pokusić się o stwierdzenie, że Polacy sądzą, że owe dyplomatyczne odwiedziny amerykańskiego prezydenta nie mają wpływu na to, jak układają się relacje pomiędzy Polską a naszym zaatlantyckim sojusznikiem. Innym wyjaśnieniem może być fakt, że wg Polaków media w naszym kraju nie potrafią w klarowny sposób wytłumaczyć odbiorcom, jakie konsekwencje (zarówno pozytywne, jak i negatywne) będzie miała lipcowa wizyta w kontekście polsko-amerykańskiego partnerstwa. Nie ma przecież wątpliwości, że wiedzę na temat polityki czerpiemy przede wszystkim z mediów (prasy, radia, telewizji, internetu) – jesteśmy uczestnikami zmediatyzowanego świata, w którym królują skrótowość i schematyzacja. Takie zabiegi mogą wpływać na opinie deklarowane przez odbiorców. Kolejnym wytłumaczeniem tak wysokiego wskazania dla odpowiedzi „trudno stwierdzić” może być brak zainteresowania społeczeństwa dla tematów związanych z polityką międzynarodową – wyjaśnia mgr Mateusz Patera, specjalista ds. badań i rozwoju w LBM UW.

Pond 34 proc. Polaków uważa, że w krajowych mediach prezydent Trump jest przedstawiany w dobrym świetle, a nieco ponad 22 proc. - w złym.  43,19 proc. nie miało na ten temat zdania.

- Wyniki sondażu potwierdzają, że stosunki międzynarodowe i sprawy zagraniczne cieszą się umiarkowanym zainteresowaniem Polaków. Mamy w tym zakresie mniej wiedzy niż o wydarzeniach krajowych, więc o zagranicy łatwiej nam wnioskować na podstawie przesądów i stereotypów. Stąd zapewne ponad połowa Polaków twierdząca, że trudno stwierdzić, jak wizyta prezydenta Trumpa w naszym kraju wpłynęła na relacje polsko-amerykańskie. Znacznie więcej osób wyraża konkretną opinię na temat funkcjonowania mediów, a więc sposobu przedstawiania Donalda Trumpa. Mimo tego, że zaledwie co piąty Polak uważa, że media negatywnie przedstawiają Trumpa – ocenia dr Karolina Brylska, zastępca kierownika LBM UW.

Medioznawcy z UW sondowali także hipotetyczną możliwość prezydentury Donalda Trumpa w Polsce. Na pytanie „Gdyby było to możliwe, czy chciałby/ chciałaby Pan/ Pani, żeby Donald Trump był prezydentem Polski?” ponad 52 proc. ankietowanych udzieliło odpowiedzi przeczącej. Około 16 proc. respondentów łącznie odpowiedziało natomiast twierdząco. Odpowiedzi „nie wiem” udzieliło 12,49 proc. ankietowanych.

 

- Wydaje mi się, iż pytanie Polaków o to, czy, hipotetycznie rzecz biorąc, chcieliby, aby prezydentem Polski był Donald Trump, może być tak naprawdę traktowane jako pytanie o to, na ile Polacy są gotowi oddać stery Państwa w ręce osób niebędących politykami, bez doświadczenia, będących homo novus w polityce. Oczywiście dzisiejsze postrzeganie Donalda Trumpa przez Polaków jest obciążone jego roczną prezydenturą, jego decyzjami i zachowaniami, które wywołują wiele kontrowersji w Stanach Zjednoczonych i na świecie – komentuje dr hab. Tomasz Gackowski, kierownik LBM UW.

Sondaż przeprowadził zespół badawczy Laboratorium Badań Medioznawczych UW w dniach 4-7 grudnia 2017 roku metodą CATI na reprezentatywnej próbie 2495 osób, która podlegała następnie ważeniu w oparciu o dane demograficzne GUS (wiek, płeć i miejsce zamieszkania respondentów). Sondaż składał się z trzech pytań.  Pytanie pierwsze „Jak wakacyjna wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce wpłynęła na stosunki polsko-amerykańskie?” miało formę zamkniętą – ankieter wymieniał kafeterię możliwych odpowiedzi: pozytywnie, negatywnie, trudno stwierdzić.
Pytanie drugie „Jak media w Polsce przedstawiają Donalda Trumpa?” miało formę zamkniętą – ankieter wymieniał kafeterię możliwych odpowiedzi: pozytywnie, negatywnie, trudno stwierdzić.
Pytanie trzecie „Gdyby było to możliwe, czy chciałby/ chciałaby Pan/ Pani, żeby Donald Trump był prezydentem Polski?” miało formę zamkniętą – ankieter wymieniał kafeterię możliwych odpowiedzi: tak, raczej tak, nie wiem, raczej nie, nie.

Kwestionariusz badawczy zamykała metryczka, a więc pytania o płeć, wiek, wykształcenie i miejsce zamieszkania respondenta. Szczegółowy raport z badania – w którym zostanie uwzględniony między innymi kontekst demograficzny zostanie opublikowany na stronie internetowej Laboratorium Badań Medioznawczych UW na początku 2018 roku.

Dołącz do dyskusji: Połowa Polaków nie chciałaby Trumpa na prezydenta naszego kraju

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
andrzej dupa
no nieżle sie popisalo spoleczenstow, od razu widac ze nei rozumiecie prawdxiwej poityki. trump jest dobry kandydat na zle czasu. poustawialby was pisowczykow do muru.
odpowiedź