Piraci telewizyjni ukarani
Wyrok skazujący Sądu Rejonowego w Katowicach w sprawie piractwa telewizyjnego i wandalizmu
Sąd Rejonowy w Katowicach wydał kolejny wyrok skazujący w sprawie zniszczenia i kradzieży cennych urządzeń należących do UPC Telewizji Kablowej. Trzech mężczyzn zostało uznanych winnymi popełnienia przestępstwa i skazanych na karę pozbawienia wolności (w przypadku dwóch osób w zawieszeniu) oraz zobowiązanych do naprawienia szkody.
- Wydany 6 listopada ubiegłego r. wyrok jest prawomocny. Po raz kolejny bliska współpraca z organami ścigania i wymiaru sprawiedliwości okazała się skutecznym narzędziem w walce z piractwem telewizyjnym i wandalizmem - poinformowała w czwartek UPC Polska.
Trzem sprawcom przedstawiono zarzuty zniszczenia sprzętu i kradzieży urządzeń elektronicznych, w tym wzmacniaczy sygnału telewizyjnego, stanowiących własność UPC Telewizji Kablowej. Wyrokiem Sądu Rejonowego w Katowicach z 6 listopada ubiegłego roku Ireneusz G. i Sebastian G. zostali uznani winnymi i zostali skazani na karę dziesięciu miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata oraz zobowiązani do częściowego naprawienia szkody poprzez zapłatę UPC Telewizji Kablowej łącznie kwoty 2000 zł. Trzeci sprawca, Mariusz W., został skazany na karę jednego roku i dwóch miesięcy pozbawienia wolności. W związku z tym, że przestępstwo na szkodę UPC nie było jedynym, którego się dopuścił, a ponadto był już wcześniej karany, nie zastosowano w stosunku do niego zawieszenia wykonania kary. Orzeczony na mocy kodeksu karnego wyrok jest prawomocny.
Wyrok Sądu Rejonowego w Katowicach jest kolejnym sukcesem w walce z wandalizmem i kradzieżą sygnału telewizyjnego. W ramach walki z piractwem telewizyjnym pracownicy UPC systematycznie dokonują kontroli sieci i podłączeń abonenckich, wprowadzają dodatkowe zabezpieczenia, odłączają sygnał osobom, które korzystają z usług nielegalnie. W celu ograniczenia procederu piractwa i wandalizmu UPC od dawna współpracuje też z organami ścigania. W ramach działań Stowarzyszenia Dystrybutorów Programów Telewizyjnych "Sygnał" są organizowane seminaria dla reprezentantów policji w całej Polsce. Ich celem jest omawianie zagadnień technicznych i prawnych piractwa telewizyjnego, sposobów skutecznej walki z tym procederem. Starając się podnieść świadomość szkodliwości piractwa telewizyjnego UPC, wraz z innymi członkami-założycielami Stowarzyszenia - Canal+/Cyfrą+ oraz HBO, zainicjowało jesienią ubiegłego roku kampanię edukacyjno-informacyjną pod hasłem "Legalna telewizja nie boli. Kradzież sygnału telewizyjnego to przestępstwo".
Piractwo telewizyjne godzi w interesy dystrybutorów programów, nadawców i licencjodawców, a przede wszystkim - widzów. Kradzieże urządzeń, sygnału i dewastacje sieci niejednokrotnie mają wpływ na obniżenie jakości dostarczanej usługi. Skutkiem piractwa są także rosnące wydatki ponoszone na naprawę i kontrole sieci i jej zabezpieczeń. Tymczasem angażowane w te działania środki mogłyby być przeznaczane na interesujące programy telewizyjne, nowe usługi i inwestycje. Piractwu telewizyjnemu towarzyszy brak świadomości widzów, że jest to naruszenie prawa, co gorsza piractwo jest w Polsce społecznie tolerowane. Tymczasem piractwo telewizyjne jest przestępstwem karanym na mocy prawa. Regulacje prawne, które obowiązują w tym zakresie to ustawa z dnia 5 lipca 2002 roku o ochronie niektórych usług świadczonych drogą elektroniczną opartych lub polegających na dostępie warunkowym, kodeks karny, kodeks wykroczeń (dwa ostatnie odnoszą się przede wszystkim do wandalizmu i kradzieży elementów sieci).
Dołącz do dyskusji: Piraci telewizyjni ukarani