Piraci telewizyjni schwytani
W ostatnich dniach policja we współpracy ze spółką Canal+ przeprowadziła kolejną akcję wymierzoną przeciwko piratom telewizyjnym.
Piraci na przełomie stycznia i lutego br. działali w internecie, rozpowszechniając nielegalne oprogramowanie do łamania zabezpieczeń technicznych, oferując usługi odkodowywania płatnych programów TV oraz wymieniając i udostępniając informacje o tym, jak obchodzić zabezpieczenia stosowane przez operatorów i nadawców.
Czyny te naruszają zapisy Ustawy z 5 lipca 2002 o ochronie niektórych usług świadczonych drogą elektroniczną opartych lub polegających na dostępie warunkowym. Grozi za nie kara do 3 lat pozbawienia wolności.
W akcji wzięli udział funkcjonariusze policji z pięciu województw: śląskiego, dolnośląskiego, małopolskiego, kujawsko-pomorskiego oraz łódzkiego. Zabezpieczono nielegalnie użytkowany sprzęt o wartości ponad 50 tys. zł, m.in. komputery, nośniki CD ROM, dekodery CYFRY+, karty dekodujące, programatory kart kodowych i blokery służące do obchodzenia lub łamania zabezpieczeń chroniących dostęp do sygnału TV.
Materiały dokumentujące nielegalne działania piratów zbierane były przez Canal+ w styczniu i lutym br., kiedy to na krótki czas złamano zabezpieczenia Cyfry+. W marcu spółka wprowadziła nową skuteczną ochronę przed nielegalnym odbiorem sygnału. Jednak na podstawie zgromadzonych wcześniej materiałów policja rozpoczęła dochodzenie: ustaliła personalia sprawców i przygotowała czynności śledcze. W efekcie, na przełomie maja i czerwca, przeprowadzono przeszukania w 8 lokalach i przeciwko 8 piratom zebrano materiał dowodowy, będący podstawą do postawienia zarzutów.
Poprzednią akcję przeciwko piratom internetowym spółka przeprowadziła wraz z policją w październiku zeszłego roku. W przypadku, jeśli zabezpieczenia programów ponownie zostaną naruszone, firma prowadzić będzie kolejne tego typu działania.
Dołącz do dyskusji: Piraci telewizyjni schwytani