Nowe możliwości phabletu Lenovo Phab 2 Pro (wideo)
Podczas targów CES 2017 (Consumer Electronics Show) w Las Vegas firma Lenovo zaprezentowała możliwości urządzenia z projektem Tango Lenovo Phab 2 Pro.
Technologia Tango w Lenovo Phab 2 Pro działa przy użyciu zestawu czujników, które dokonują 250 000 pomiarów na sekundę. Urządzenie przetwarza dane pozyskane z funkcji śledzenia ruchu, uczenia się miejsc i wyczuwania głębokości. Aplikacje działające z tą technologią oferują nowe funkcje rzeczywistości rozszerzonej (AR) i wirtualnej (VR) do takich zastosowań jak zakupy, gry, projektowanie wnętrz i edukacja.
Phab 2 Pro jest już dostępny na półkach sklepowych i online, a deweloperzy używają go do opracowywania aplikacji z technologią Tango. Dzięki temu urządzenie będzie oferować możliwości technologii Tango w różnych nowych aplikacjach z funkcjami rzeczywistości rozszerzonej (AR) i wirtualnej (VR). Należą do nich gry z funkcjami AR/VR, takie jak Hot Wheels Track Builder, Fury of the Gods czy Crayola Color Blaster. Poza tym, zainstalowana fabrycznie w phablecie aplikacja Measure wykorzystuje możliwości wykrywania głębi przez technologię Tango do szybkiego mierzenia wnętrz oraz przedmiotów (wyniki pomiarów są wyświetlane w rzeczywistości rozszerzonej). Dostępne są też różne aplikacje handlowe, edukacyjne i fotograficzne, które mogą zmienić sposób korzystania ze smartfonów.
Sklepy Lowe’s i Wayfair zaprezentowały aplikacje z technologią Tango, które umożliwiają użytkownikom ustawianie mebli lub innych elementów wyposażenia we wnętrzach domu przed podjęciem decyzji o zakupie. Na ekranie Phab 2 Pro mogą oni wyświetlać, obchodzić dookoła i badać elementy wyposażenia tak, jakby naprawdę znajdowały się w ich domu.
Inna aplikacja do projektowania wnętrz, iStaging, łączy funkcje postrzegania przestrzeni technologii Tango z własną technologią Immersive Reality, aby umożliwić użytkownikom projektowanie wnętrz bezpośrednio na ekranie phabletu. Użytkownicy mogą obchodzić i oglądać pod różnymi kątami meble, kafelki czy tapety, aby sprawdzić, czy pasują do ich domu. W aplikacji można też zrobić zdjęcie projektu i udostępnić je rodzinie oraz znajomym. Jeżeli użytkownik zdecyduje się na zakup, może zamówić produkt bezpośrednio z aplikacji. iStaging oferuje produkty różnych marek, w tym HomePlaneur, Pixers, Arredoclassic i Hola. Aplikacja iStaging Floor Planner umożliwia też projektantom i specjalistom od nieruchomości mierzenie oraz mapowanie wnętrz. Oprogramowanie Matterport z technologią Tango umożliwia tworzenie dokładnego modelu 3D wnętrza, dzięki czemu osoby zainteresowane nieruchomością mogą zwiedzić ją wirtualnie. Z kolei MagicPlan firmy Sensopia umożliwia mierzenie pomieszczeń i rysowanie planów na podstawie zrobionych zdjęć.
Technologia Tango ma przynieść przełom także w edukacji, dzięki takim aplikacjom jak Dinosaurs Among Us, które umożliwiają użytkownikom spacerowanie wśród welociraptorów o naturalnych rozmiarach. Uczniowie mogą uczyć się o dinozaurach korzystając z informacji pochodzących z najnowszych badań paleontologów z Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej, nałożonych na różne części ciała welociraptora. Kolejną edukacyjną aplikacją jest opracowany przez Angstrom Tech Solar Simulator at Scale. Aplikacja ta umożliwia nauczycielom, rodzicom i dzieciom projektowanie modeli układu słonecznego w skali dostosowanej do salonu, przedpokoju czy sali gimnastycznej. Najpierw trzeba umieścić Słońce na jednym końcu zamkniętej przestrzeni w świecie rzeczywistym, np. w salonie, a następnie użytkownik przechodzi na drugi koniec pomieszczenia, gdzie umieszcza Neptuna. Aplikacja automatycznie dostosuje skalę układu słonecznego tak, by zmieścił się w salonie. Użytkownicy mogą chodzić między planetami w rzeczywistości rozszerzonej i sprawdzać np. odległość Saturna od Ziemi.
Można też sfilmować się wraz ze znajomymi oraz hologramem ulubionej sławnej postaci. Aplikacja Holo, łącząca w sobie elementy różnych rzeczywistości, ma zostać wkrótce udostępniona przez producenta aplikacji 8i. Przy użyciu Holo można dodawać hologramy z rzeczywistości rozszerzonej do scenerii prawdziwego świata, takich jak salon czy galeria handlowa. Hologramy są dostępne w postaci "holopaków", zawierających fotorealistyczne, trójwymiarowe hologramy zwierząt, sławnych osób, postaci fikcyjnych, sportowców i gwiazd muzyki. Dodany hologram można przenosić, skalować i obracać, a następnie dodać do scenki kolejne hologramy i elementy wirtualne. Kiedy wszystko będzie gotowe, można na koniec dodać siebie i znajomych. Zrobione zdjęcie lub nagrany film można udostępnić znajomym na Twitterze czy w YouTube.
Lenovo Phab 2 Pro jest dostępny pod tym adresem shop.lenovo.com/us/en/tango. Cena phabletu to 499,99 USD.
Specyfikacja techniczna urządzenia obejmuje system Android 6.0 Marshmallow, 6,4-calowy ekran IPS z zakrzywionym szkłem 2.5D o rozdzielczości QHD (2560 x 1440), procesor do Qualcomm Snapdragon 652, do 4 GB pamięci RAM, do 64 GB pamięci wewnętrznej z opcją rozszerzenia za pomocą karty microSD (do 128 GB), czytnik linii papilarnych, dwie kamery (z tyłu 16 Mpx, z przodu 8 Mpx), Wi-Fi, Bluetooth 4.0, technologie dźwięku Dolby Atmos / Dolby Audio Capture 5.1 oraz baterię o pojemności 4050 mAh (do 18 godz. rozmów, do 13 dni w trybie czuwania) z funkcją szybkiego ładowania. Dostępne są dwa warianty kolorystyczne: złoty i szary.
Dołącz do dyskusji: Nowe możliwości phabletu Lenovo Phab 2 Pro (wideo)