'Nie daj się zjeść chorobie'
Pierwsza w Polsce kampania edukacyjna na temat niedożywienia w chorobie i leczenia żywieniowego.
Ruszyła kampania edukacyjna „Nie daj się zjeść chorobie”. Jej celem jest podniesienie świadomości istnienia problemu niedożywienia w chorobie oraz wykazanie korzyści płynących ze stosowania leczenia żywieniowego. Według piśmiennictwa do 55% chorych przyjmowanych do leczenia szpitalnego jest niedożywionych. Przeprowadzone w tym roku badania pokazują, że problem niedożywienia w chorobie jest w Polsce niedostrzegany zarówno przez niedożywionych pacjentów, jak i personel medyczny. Kampanię edukacyjną „Nie daj się zjeść chorobie” wspierają Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego i Dojelitowego, instytut badawczy PBS DGA Sp. z o. o., NUTRICIA Clinical. Patroni medialni kampanii to TVP 3 i Super Express.
Niedożywienie to stan organizmu wywołany niedoborem składników odżywczych. Objawem bezpośrednim niedożywienia jest zazwyczaj utrata masy ciała. Niedożywienie prowadzi do znacznego osłabienia organizmu, obniżenia odporności, apatii.
W grupie zagrożonej wystąpieniem niedożywienia znajdują się przede wszystkim przewlekle chorzy oraz pacjenci mający trudności z przyjmowaniem pokarmów, przebywający w szpitalach i w domach. Niedożywienie towarzyszy wielu chorobom, dotykającym dzieci i dorosłych. Dieta, która nie dostarcza właściwych składników odżywczych w odpowiedniej ilości, prowadzi do osłabienia organizmu, zwiększa ryzyko zakażeń, powoduje gorsze gojenie się ran, co spowalnia powrót do zdrowia i obniża komfort życia pacjenta. Nagłe zmniejszenie masy ciała oraz utrata sił wywołane chorobą i leczeniem są traktowane jako „naturalne” zjawisko.
„U ponad 30% chorych kwalifikowanych do operacji występują objawy niedożywienia. Organizm wielu z nich jest wyniszczony. Dodatkowe osłabienie powoduje operacja. W efekcie 70% pacjentów wypisywanych ze szpitala jest w gorszym stanie odżywienia niż przy przyjęciu. Od 50 do 80% chorych onkologicznych wykazuje objawy niedożywienia o różnym nasileniu. Przyczyną zgonu 20% osób cierpiących na raka są powikłania związane z niedożywieniem, a nie nowotwór jako taki”– powiedział doc. Marek Pertkiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego i Dojelitowego.
Tak być nie musi. Kiedy pacjent traci siły i chęć walki o zdrowie konieczne jest wzmocnienie go przez dostarczenie odpowiedniej diety zapewniającej niezbędne składniki odżywcze. Takie żywienie, dostosowane do indywidualnych potrzeb chorego, nazywane jest leczeniem żywieniowym i powinno być integralną częścią terapii. W wielu krajach na świecie (m.in. Wielka Brytania, Czechy, Węgry, Niemcy, Stany Zjednoczone) stanowi uznaną metodę wsparcia leczenia.
Badania przeprowadzone przez partnera kampanii, PBS DGA Sp. z o. o. pokazują, że u 38% osób niedożywionych trafiających do szpitali w ogóle nie oceniano stanu odżywienia. Z kolei z 58% ankietowanych, niedożywionych pacjentów podczas pobytu w szpitalu nie rozmawiano na temat stosowania diety lub sposobu żywienia.
Kampania edukacyjna „Nie daj się zjeść chorobie” ma na celu propagowanie wiedzy o leczeniu żywieniowym wśród chorych, ich rodzin i personelu medycznego. Wychodząca z cienia, pełna energii postać z logo kampanii symbolizuje możliwość wzmocnienia organizmu w walce z chorobą poprzez odpowiednie i wystarczające żywienie.
W ramach kampanii, w wybranych przychodniach przyszpitalnych wszystkich miast wojewódzkich Polski, odbędą się bezpłatne konsultacje żywieniowe poprzedzone oceną stanu odżywienia, prowadzone przez lekarzy ekspertów w dziedzinie żywienia.
Specjaliści związani z Polskim Towarzystwem Żywienia Pozajelitowego i Dojelitowego, przygotują poradnik właściwego odżywiania w chorobie. Poradnik może stać się pomocą dla pacjentów niedożywionych, zagrożonych niedożywieniem i ich opiekunów. Poradnik zostanie opublikowany na łamach prasy oraz na stronie internetowej www.niedajsiezjescchorobie.org.
„Do naszej Kliniki są często przyjmowani chorzy, u których następstwa niedożywienia związanego z chorobą są bardzo znaczne lub u których choroba czy jej powikłania zostały spowodowane niedożywieniem. W efekcie trzeba leczyć dwie choroby naraz - podstawową i niedożywienie, co powoduje, że albo mamy związane ręce (nie możemy operować, bo ryzyko jest za duże) albo chory źle toleruje leczenie” - tłumaczył docent Marek Pertkiewicz.
Korzyści płynące ze stosowania leczenia żywieniowego są istotne dla chorego, jego najbliższych i opiekującego się nim personelu medycznego. Leczenie żywieniowe to sposób na to, jak wesprzeć organizm w walce z chorobą. Zastosowane we właściwym momencie i formie skraca czas powrotu do zdrowia. Oznacza to niższe koszty leczenia, a co za tym idzie zwiększenie liczby pacjentów, którzy skorzystają z pomocy medycznej. Oszczędności, skrócenie czasu oczekiwania na szpitalne łóżko, lepszy komfort życia podczas choroby, to efekty stosowania leczenia żywieniowego, istotne dla całego społeczeństwa. Możemy z nich korzystać, jeśli będziemy wiedzieć, jak „nie dać się zjeść chorobie”.
Dołącz do dyskusji: 'Nie daj się zjeść chorobie'