"New York Times" pod naporem aktywistów wycofał się z patronatu nad konferencją branży paliwowej
"New York Times" zrezygnował z patronatu medialnego nad konferencją "Oil & Money", która w październiku rozpocznie się w Londynie. Powód? Protesty aktywistów ekologicznych, którzy winą za gwałtowne ocieplenie klimatu obarczają m.in. sektor paliwowo-wydobywczy.
"Oil & Money Conference" to odbywający się od przeszło czterdziestu lat coroczny zjazd najważniejszych przedstawicieli branży paliw kopalnych, ekspertów i polityków reprezentujących światowe potęgi naftowe. Przez kilka dni dyskutują w Londynie o najważniejszych wyzwaniach i wydarzeniach w branży paliw kopalnych oraz biznesowych aspektach tego przemysłu.
Wśród prelegentów tegorocznego spotkania znajdą się m.in. Bob Dudley, dyrektor generalny BP oraz Ben van Beurden, szef Royal Dutch Shell.
W związku z rosnącym globalnie niepokojem związanym ze stanem klimatu, spotkania takie jak "Oil & Money" stały się celem ataków ekologów i aktywistów. Już w zeszłym roku protestowali przeciwko konferencji z transparentami "Climate Criminals Enter Here" (w wolnym tłumaczeniu "przestępcy klimatyczni mają tu wstęp").
Swoje niezadowolenie okazywali także działacze z Nowego Jorku, pod siedzibą "New York Timesa". Mieli wykrzykiwać, że londyńska konferencja "Oil & Money" jest "miejscem zbrodni klimatycznej". W protesty zaangażowana jest m.in. oddolna grupa obywateli z różnych krajów świata, Extinction Rebellion (mają także polską komórkę).
"New York Times" rezygnuje z patronatu nad "Oil & Money Conference"
"New York Times" obejmował "Oil & Money Conference" swoim patronatem medialnym. W tym roku jednak prestiżowy tytuł prasowy nie zapewni wsparcia konferencji. Poinformowano o tym w specjalnym oświadczeniu. Tematyka konferencji "daje powody do niepokoju" redakcji "NYT".
- Nie chcemy, by nasza niezależność była kwestionowana, a nawet podważana oskarżeniami o konflikt interesów. W ciągu kilku ostatnich lat znacznie zwiększyliśmy zakres informowania o postępujących zmianach klimatycznych oraz o polityce środowiskowej i energetycznej. Mamy duży zespół skupiony wyłącznie na tym temacie, tylko w ostatnim roku byliśmy na każdym kontynencie, aby udokumentować skutki ocieplenia planety - informuje pismo w swoim oświadczeniu.
Dołącz do dyskusji: "New York Times" pod naporem aktywistów wycofał się z patronatu nad konferencją branży paliwowej